Kürt seçmenin eğilimi ölçüldü: AKP’de 8 puanlık düşüş var

Diyarbakır merkezli Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi'nin Kürt illerinde yaptığı saha araştırmasında Kürt seçmenin eğilimi mercek altına alındı.


Sonuçlara göre, AKP'de 8 puanlık oy kaybı söz konusu. Katılımcıların yüzde 61,4'ü "En önemli sorun nedir?" sorusuna, “Ekonomik kriz/işsizlik” yanıtını verdi.

Diyarbakır merkezli Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin Kürt illerinde yaptığı saha araştırmasının sonuçlarına göre, AKP’de oy kaybı sürüyor.


KÜRT SEÇMENE İKTİDARIN POLİTİKALARI SORULDU 

Saha çalışması 18-25 Ocak 2021 tarihleri arasında Diyarbakır, Urfa, Mardin, Van, Batman, Muş, Bitlis, Kars, Bingöl ve Ağrı’da gerçekleşti. 10 il ve 15 ilçede bin 507 hanede yüz yüze gerçekleşen anket çalışmasında Kürt seçmene iktidarın politikaları soruldu.

EN ÖNEMLİ SORUN EKONOMİ

“Sizce Türkiye’nin En Büyük 1. Sorunu Nedir” sorusuna katılımcıların yüzde 61,4 gibi büyük bir oranı “Ekonomik Kriz/İşsizlik” cevabı verirken, yüzde 16,9’u “Kürt Sorunu”, yüzde 4,9’u “Çatışma Şiddet Ortamı”, yüzde 2,5’i “Hükümet”, yüzde 2,4’ü “Muhalefetsizlik” cevabı verdi.

KÜRTLER HDP’NİN KAPATILMASINA KARŞI

Seçmene MHP’nin çağrısı ile başlayan HDP’nin kapatılması tartışmaları da soruldu. Katılımcıların yüzde 71,8’i parti kapatılmasına karşı olduğunu belirtirken, yüzde 9,5’i olumlu bulduğunu, yüzde 18,6’sı ise “Kararsız” olduğunu belirtti. Araştırmaya göre parti kapatmaları en olumlu bulan seçmen AKP ve MHP’ye oy verdiğini söyleyen seçmenden oluşuyor.

HDP SEÇMENİ PARTİSİNDE KALIYOR

Anket çalışmasının bir başka önemli başlığı partiler arası oy geçişkenliği. “Oy Verdiğiniz Parti Dışında, Siyasal Görüşünüze En Yakın Hissettiğiniz 1.Parti Hangisidir” sorusuna katılımcıların yüzde 70,1’i “Hiçbiri” cevabı verirken, yüzde 12,4’ü “CHP”, yüzde 6’sı “MHP”, yüzde 2,9’u “DEVA Partisi”, yüzde 2,5’i “HDP” cevabı verdi. Araştırmaya göre, “Oy Verdiğiniz Parti Dışında, Siyasal Görüşünüze En Yakın Hissettiğiniz 1.Parti Hangisidir” sorusuna “Hiçbiri” yanıtını veren seçmenin en çok kümelendiği parti HDP oldu. Bu, seçmenin önemli bir kısmının (yüzde 70,1) partisinde konsolide olduğunu, sağlamlaştığını gösteriyor.

AKP’DE 8 PUANLIK OY KAYBI 

Araştırmanın önemli sorularından biri de “24 Haziran 2018’de Gerçekleşen Genel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verdiniz?” sorusu. Bu soruya katılımcıların yüzde 40,4’ü “HDP”, yüzde 25,9’u “AKP”, yüzde 16,2’si “Oy Kullanmadım”, yüzde 8,8’i “Cevap Yok”, yüzde 3,6’sı ise “CHP” cevabını verdi.

‘BU PAZAR GENEL SEÇİM OLSA…’ 

“Bu Pazar Bir Genel Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?” sorusuna yüzde 40,3’ü “HDP”, yüzde 18’i “AKP”, yüzde 10,2’si “Oy Kullanmayacağım”, yüzde 8,7’si “Kararsızım”, yüzde 5,8’i ise “CHP” cevabını verdi. Yanıtlara göre en büyük oy düşüşü 7,9 puan farkla AKP’de olurken, HDP’nin önemli ölçüde oyunu koruduğu, CHP’nin ise 2,2’lik bir artış sağladığı görülüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ