Kılıçdaroğlu'ndan Çağlayan yorumu: İçime sindiremiyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında ABD'de tutuklama kararı çıkarılması için, "Bakanlık yapmış birisinin Amerika'da yolsuzluk davasında yargılanmasını ben içime sindiremiyorum" açıklamasında bulundu.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gerilim siyasetinden yana olmadıklarını belirterek, “Siyasetteki gerilimlerin, kavgaların Türkiye’yi nereye taşıdığını hep birlikte gördük. Bu kavgalar sonucunda idam sehpaları kuruldu, gencecik insanlar asıldı. Bu dönemleri tarihin tozlu sayfalarına terk etmek zorundayız” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP’ye yeni üyelerin katılım töreninde yaptığı konuşmada, huzur içinde yaşamanın birinci kuralının adalet olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

BİZ DE ADALET YOK MU?: (Zafer Çağlayan hakkında ABD’de dava açılması): Bakanlık yapmış birisinin Amerika’da yolsuzluk davasında yargılanmasını ben içime sindiremiyorum. Bizde adalet yok mu? Var da, var diyenler o makamda oturmuyorlar.

KAVGALARIN NEREYE TAŞIDIĞI BELLİ: Farklı kimliklerden, farklı inançların bir araya gelmesi bizim güzelliğimizi, ulusumuza ve bayrağımıza bağlılığımızı gösteriyor. Bu cennet ülkede hep birlikte bir arada yaşamak istiyoruz. Huzur içinde, kavga etmeden, ağır sözler söylemeden bir arada yaşamak istiyoruz. Türkiye yüz yıllık süreçte olgunluk dönemine girmek zorunda. Siyasetteki gerilimlerin, kavgaların Türkiye’yi nereye taşıdığını hep birlikte gördük. Bu kavgalar sonucunda idam sehpaları kuruldu, gencecik insanlar asıldı. Bu dönemleri tarihin tozlu sayfalarına terk etmek zorundayız. Bir arada yaşayalım derken, devleti yönetenlerin her kuruşun hesabını vermesi lazım. Benim ödediğim verginin her kuruşunun hesabını bu devleti yönetenlerin vermesi lazım.

DÖRT YILDA ÇÖZERİM: Eğer bu ülkede kavgasız, gürültüsüz yaşayacaksak birinci adım adalettir. Çünkü adalet bütün inançların ortak temelidir. Adaletten yana olanları bizim çatımız altında bekliyoruz. Dört yılda terör sorununu çözemezsem siyaseti bırakacağım. Dört yılda çözeceğim diyorum.

DHA
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ