“KHK’lılar oy kullanabilir’ kararının gerekçesi belli oldu

YSK Başkanı Güven: “Seçilme hakkı olan kişi için seçme hakkı olmadığı söylenemez. KHK ile ihraç edilenler 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de oy kullandı.”


Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, YSK’nın KHK’lıların oy kullanabileceğine dair kararının gerekçesi de belli oldu. YSK’nın söz konusu gerekçesi YSK Başkanı Sadi Güven’in İstanbul seçimlerine neden yenilenmemesine yönünde oy kullandığına dair muhalefet şerhinde yer aldı.

Güven, YSK’nın CHP Milletvekili İbrahim Özden Kabaoğlu kararı üzerinden değerlendirmelerde bulundu.


‘SEÇİLME HAKKI OLANIN SEÇME HAKKI DA VARDIR’

YSK’nın Kabaoğlu kararını anımsatan Başkanı Güven karşı oy yazısında; “Seçilme hakkı olan kişi için seçme hakkı olmadığı söylenemez. Kaldı ki Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilenler 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimi ile 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinin tamamında oy kullanmış olup AK Parti’nin bu itirazı iki sayın üyemizin muhalefeti ile ve çoğunluk kararı ile iptal nedeni olarak değerlendirilmemiştir” ifadelerini kullandı.

YSK 2’YE KARŞI 9 OYLA REDDETMİŞTİ

AK Parti İstanbul’da seçimin yenilenmesi talepli istemiyle yaptığı olağanüstü itiraz dilekçesinde, KHK ile kamu hizmetinden yasaklanan 14 bin 591 ihraç edilenlerin Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde oy kullanmasını da gerekçe göstererek seçimin iptalini istedi, ancak YSK, AKP’nin bu itirazını ‘KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanma hakkı vardır’ diyerek, 2’ye karşı 9 üyenin oyuyla reddetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ