İyi Parti İzmir il yönetimine ‘kayyum’ atanması için başvuru yapıldı

İyi Partide yaşanan kongre krizi kayyum başvurusuna kadar gitti. İyi Partinin yapılmayan kongresi nedeniyle, İzmir İl Başkanlığına kayyum atanması için mahkemeye başvuruldu.
Başvuruda, siyasi partiler kanununa göre, Ekim 2018 tarihinden itibaren teşkilatlara yapılan atamaların ardından kongreye gidilmesi gerektiği vurgulandı.


PARTİLİLER SULH HUKUK MAHKEMESİNE BAŞVURDU

Yasaya aykırı hareket edildiği ve bir an önce kongreye gidilmesi gerektiğini belirten bazı partililer, İzmir Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Dava dilekçesinde, İyi Parti İzmir İl Başkanlığının siyasi partiler kanunun ilgili maddeleri ve parti tüzüğünün 26. maddesinde belirtilen atanma tarihinden itibaren ilçelerde 30 gün, il başkanlığında ise 45 gün içinde olağanüstü kongre yapmadığı bilgisine yer verildi.

ÖNCE KAYYUM SONRA KONGRE TALEBİ

İl başkanlığına kayyum atanması, ardından olağanüstü kongre kararı alınması talebi dile getirildi. İyi Parti’de aynı şekilde birçok kentte de kayyum talebiyle davalar açılmıştı. İyi Parti İzmir İl Başkanlığı’na geçen yıl Koray Ükünç’ün yerine Hüsmen Kırkpınar atanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ