HDP'ye 45 günde 57 saldırı ve 208 kişiye gözaltı

HDP Hukuk Komisyonu, seçim kararının alındığı tarihten bu yana kendilerine yönelik gerçekleştirilen saldırıları raporlaştırdı.
HDP Hukuk Komisyonu, seçim kararının alındığı 18 Nisan 2018'den bu yana partilerine dönük saldırı ve engellemeleri raporlaştırdı. Rapora göre seçim kararı alınmasından bu yana en az 208 HDP'li gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 16'sı tutuklandı. Seçim çalışması yürüten HDP'lilere en az 57 saldırı ve engelleme girişiminde bulunuldu. Raporda Saadet Partisi ve CHP’lilere yönelik saldırılara da yer aldı.

HDP raporunda yer verilen saldırılardan bazıları şöyle:

- HDP Güngören ilçe binasındaki toplantıya yapılan baskın sonrası aralarında HDP İstanbul İl Eş Başkanı Cengiz Çiçek'in de olduğu 39 kişi gözaltına alındı. Çiçek'in de aralarında bulunduğu 9 kişi tutuklandı


- HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin pasaportuna el konuldu.

- İstanbul genelinde yapılan ev baskınlarında HDP PM üyesi Asiye Kolçak ile HDP üye ve yöneticileri Fatma Kaya, Canşah Çelik, Zeynep Çalıhan, Ayten Ay, Zübeyde Akdağ ve Diyar Ozgan gözaltına alındı.

- İstanbul Bağcılar'da yer alan İYİ Parti standı saldırıya uğradı. İYİ Parti İlçe Başkanı ve Gençlik Kolları Başkanı dahil olmak üzere 4 kişi bıçaklandı.

- 5 Mayıs'ta İstanbul’da gözaltına alınan 6 HDP üye ve yöneticisinden 4’ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

- HDP'nin Kadıköy İskele'de kurulan standında halay çekmek polis tarafından yasaklandı.

- Ağrı'nın Diyadin ve Mardin'in Derik ilçelerinde, polis HDP seçim bürolarına parti bayrağı asılmasına izin vermedi.

- Erzurum'un Karaçoban ilçesinde yapılan ev baskınlarında HDP İlçe Eş Başkanı Kazım Keleş ile DBP İlçe Eş Başkanı Remziye Sönmez'in de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

- Batman milletvekili aday adayı Sidar Zana Bilir evine yapılan baskında gözaltına alındı.

- Esenyurt’ta HDP'nin açtığı standa bir grup saldırdı. Arbedenin ardından 9 HDP'li gözaltına alındı.

- İstanbul Bakırköy'de 4 kişi HDP seçim standına saldırdı.

- Diyarbakır Bağlar Hatboyu HDP Seçim Bürosunun açılışında 3 kişi gözaltına alındı.

- HDP Mamak ilçe binasını gündüz saatlerinde basan 3 kişilik bir grup, bir partiliyi yaraladı.

- Ankara'da HDP'nin Hüseyingazi seçim bürosuna asılan bayraklar, gece saatlerinde kimliği belirsiz kişilerce indirildi.

- Ankara Konya yolu civarında gece saatlerinde bayrak asan Saadet Partililere saldırı düzenlendi. 15 kişi darp edildi. Darp edilenlerden 7'si yaralandı.

- Hatay'da HDP'nin 2'nci sıra adayı Hülya Kavuk'un da aralarında olduğu gruba yönelik saldırıda seçim araçları zarar gördü.

- Manisa Karaağaç'ta HDP seçim bürosuna saldırıldı. Büronun camları kırıldı, afişler parçalandı, bayraklar indirildi.

- HDP'nin Keçiören'deki seçim bürosu saldırıya uğradı. Camlar kırıldı, afişler parçalandı. Duvarlara 'AK Parti' yazıldı, 3 hilal çizildi.

- Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde HDP'nin seçim çalışmasını yürüten partililerin evlerine sabah saatlerinde polislerce baskın yapıldı. Aralarında DBP Bağlar İlçe Eş Başkanı Hasret Akay’ın da bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı.

- HDP'nin İstanbul Çeliktepe'deki seçim standına yapılan saldırı sonrası 3 HDP'li gözaltına alındı.

- Mardin'in Artuklu ilçesindeki ev baskınlarında HDP İlçe Eş Başkanı Hamide Coltu ile birlikte 4 kişi gözaltına alındı.

- Ankara HDP il yöneticisi Zeyno Bayramoğlu'nun da aralarında olduğu 11 HDP'li sabah saatlerinde evleri basılarak gözaltına alındı.

- Erzurum'un Karayazı ilçesinde DBP İl Eş Başkanı Başkanı Muhsin Kırmacı'nın da aralarında bulunduğu 21 partili gözaltına alındı.

- Bursa'da, Emirsultan meydanındaki İYİ Parti standına MHP'liler saldırdı. Çıkan kavgada 6 kişi yaralandı.

- HDP Manisa adayı Sırrı Sakık'ı karşılayan konvoy, ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıda 2 kişi hafif yaralandı.

- Antalya'da bir grup, HDP standına taş ve sopalarla saldırdı. Saldırıda anons aracı tahrip olurken bir HDP'li de ayağından hafif yaralandı.

- CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Kars'ta gerçekleştireceği mitingin duyurusunu yapan afiş ve pankartlar söküldü.

- Bolu'da HDP il binasına bayrak asıldıktan sonra, binaya yürüyen bir grup HDP bayraklarını indirip yaktı. Gündüz saatlerinde Bolu'da tekrar saldırı oldu. Sokakta çalışma yapan HDP milletvekili adayları darp edildi.

- İhraç edilen KESK üyelerinin her hafta yaptığı eyleme polis saldırısı oldu. Aralarında HDP'nin milletvekili adayı Sema Uçar'ın da bulunduğu 3 kişi gözaltına alındı.

- Bursa'da, 13 yaşındaki bir çocuk, evinin duvarına 'HDP' ve 'Selo' yazdığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

- HDP Bolu İl binası ateşe verilmek istendi.

- Antalya'da ev baskınlarında 5 öğrenci gözaltına alındı.

- HDP Ankara Gençlik Meclisi'nin Güvenpark'ta açtığı seçim çadırına polis 'Kalabalık durmayın yoksa gözaltı yaparız' diye uyarıda bulundu. Buna karşı çıkan HDP’'iler polisin ablukasına alındı. HDP'liler polis tarafından darp edilirken HDP Ankara Milletvekili adayı Emine Kaya'ya yumruk attı.  

- Elazığ'da HDP mitingine katılan, aralarında Arıcak ve Kovancılar ilçe eş başkanlarının da bulunduğu 29 kişi gözaltına alındı.

- HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin Konya'nın Kulu ilçesindeki konuşması polislerce engellenmek istedi. Polis kendilerine tepki gösteren yurttaşlara biber gazı sıktı.

- Erzurum'da aralarında HDP'nin sandık görevlilerinin de bulunduğu 21 kişi gözaltına alındı.

- İstanbul Kadıköy'de 'Karneler sizin gelecek bizim' pankartıyla karne eylemi yapan lise öğrencilerine polis saldırdı, yaşları 15 ila 20 arasında değişen 30 öğrenci darp edilerek ters kelepçeyle gözaltına alındı. Lise öğrencilerinin karne eylemine katılan engelli HDP Milletvekili Adayı Musa Piroğlu'da polis tarafından darp edildi. 
(Mezopotamya Ajansı)


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ