HDP'li vekilleri darp eden AKP'li olunca ceza verilmedi

Meclis'teki yeni içtüzük kurallarına göre genel kurulda yumruk atan vekillere verilmesi gereken cezanın AKP’li vekillere verilmediği ortaya çıktı.
TBMM'de yaşanan Afrin tartışmasına HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul'un omzunun kırılmasına sebep olan AK Partili vekillerin hiçbirisine ceza verilmediği ortaya çıktı. İçtüzüğe göre söz konusu vekillere birleşimden çıkarma ve para cezası verilmesi gerekiyor.

Mahmut Lıcalı'nın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, BMM Genel Kurulu’nda geçen hafta HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul’un kürek kemiğinin kırılması ve 45 gün rapor almasına neden olan kavgayı yapan her bir AK Partili milletvekiline yeni içtüzük hükümleri kapsamında fiziki saldırıda bulundukları gerekçesiyle birleşimden çıkarma ve yaklaşık 12 bin TL tutarında para cezası verilmesi gerekiyor. 

Söz konusu ceza, anayasadaki idari yapıya aykırı tanımlama yaptığı gerekçesiyle ilk kez HDP’li Osman Baydemir’e dört ay önce uygulanırken, AK Partili vekiller hakkında ise bugüne kadar hiçbir işlem yapılmadı.


İLK CEZA BAYDEMİR'E UGULANMIŞTI 

Yeni içtüzük hükümleri kapsamında milletvekillerine verilmesi öngörülen para cezası ilk kez HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir’e uygulanmıştı. Baydemir’in genel kurul kürsüsünde yaptığı konuşma sırasında 'Kürdistan' ifadesini kullanması nedeniyle Meclis’ten geçici çıkarma ve 12.322 TL tutarında para cezası uygulanmıştı.

Yeni içtüzük hükümlerine göre Meclis’ten geçici çıkarma ve milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte ikisinin kesilmesine neden olacak durumlar şöyle düzenleniyor: 

Aynı birleşim sırasında üç kere kınama cezasına uğramak, bir ay içinde beş kere kınama cezası almak,

Görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanına, TBMM’ye, TBMM Başkanına, TBMM Başkanlık Divanına, Başkanlık görevini yerine getiren Başkanvekiline, milletvekiline, Türk milletinin tarihine ve ortak geçmişine, anayasanın ilk dört maddesinde çerçevesi çizilen anayasal düzene hakaret etmek ve sövmek, 

Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü esasında anayasada düzenlenen idari yapısına aykırı tanımlamalar yapmak, 

Görüşmeler sırasında halkı veya devlet kuvvetlerini yahut kamu organ, kuruluş ve görevlilerini kanun dışı hareketlere, ayaklanmaya veya anayasa hükümlerini bozmaya teşvik veya tahrik etmek, 

TBMM Genel Kurulu’na ve komisyonlara silahlı olarak girmek, Meclis yapıları yahut eklentileri içinde yasak bir eylemde bulunmak, 

Fiili saldırıda bulunmak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ