HDP’li Saruhan Oluç: Sokak faaliyetlerimize geri dönüyoruz

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç: Emniyet güçleri halkımıza karşı mesafe koymaya gerek duymuyorsa, o zaman biz de gerek duymuyoruz, sokak faaliyetlerimize geri dönüyoruz.
HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, bir grup gazeteciyle, internet üzerinden yaptığı sohbette, gündemdeki konuları değerlendirdi.

T24‘ten Gökçer Tahincioğlu‘nun aktardığına göre Oluç, polisin HDP’lilere yönelik tavrına tepki göstererek, “Emniyet güçleri halkımıza karşı mesafe koymaya gerek duymuyorsa, o zaman biz de gerek duymuyoruz, sokak faaliyetlerimize geri dönüyoruz. MYK toplantısında bununla ilgili planlama yapılacak” dedi.

“SİYASİ FAALİYETLERİMİZİ YAPACAĞIZ, SOKAĞA ÇIKIYORUZ”


Oluç’un açıklamalarının ilgili bölümü şöyle:

“Korona virüs sürecinde 13 belediyemize kayyım atandı, Diyarbakır’da 18 arkadaşımız gözaltına alındı, Ankara’da kayyım atamalarını protesto etmek isteyen milletvekillerimize ve il yöneticilerimize emniyet güçleri tarafından ağır saldırı yapıldı. Herkese sosyal mesafe diye çağrı yapan Emniyet güçleri hiç utanmadan sıkılmadan, vekillerimizi eline koluna dokunup, engellemeye çalıştı. Madem emniyet güçleri bizim arkadaşlarımıza halkımıza karşı herhangi bir mesafe koymaya gerek duymuyor, o zaman biz de bunu gerekli görmeyelim, sokak faaliyetlerimize geri dönelim. MYK toplantısında bununla ilgili planlama yapılacak. Özellikle Kürt illeri açısından da batıda da bu planlama doğrultusunda normal siyasi faaliyetlerimizi yapacağız.

“MUHALEFET SUSACAK OTURACAK, BÖYLE BİR ŞEY YOK”

Şu havayı kabul etmeyeceğiz: İktidar bütün emniyet güçleri ile her türlü saldırıyı yapmaya devam edecek, ama biz evde kalıp ellerimizi kavuşturup oturacağız, böyle bir şey yok, bunu kabullenmeyeceğiz. Zaten Meclis açılıyor, Meclis çalışmaları sürecek, dolayısıyla siyasi partiler de siyasi faaliyetlerini yapmalılar. Biz bütün siyasi partilere de sivil toplum kuruluşlarına da öneriyoruz. İktidar her türlü saldırıyı yapacak, Cumhurbaşkanı sıfatıyla AKP genel başkanı her gün muhalefet partilerine ağır hakaretler savuracak, üstelik de bunu korana virüs salgını tedbirlerinin ne olduğunu açıkladığı bir konuşmalarda yapacak ama muhalefet partileri diğer toplumsal ve siyasal muhalefet susacak, oturacak, böyle bir şey yok.

“DEMOKRASİ İTTİFAKININ POLİTİK ZEMİNİ GÜÇLENİYOR”

Demokrasi ittifakını tarif ederken, ağırlıklı olarak politik zeminini tarif ettik… Eğer güçlü bir yerel demokrasi olmazsa merkezi yönetimde demokratikleşme olmaz. Muhalif siyasi partiler bunun farkına vardı ve talepleri ortaklaştı. Dolayısıyla demokrasi ittifakını açısından asgari taleplerde büyük bir ortaklık olduğu görülüyor. Bu bizim açımızdan çok önemli. Bunun yaygınlaşması yani sadece siyasal muhalefette değil, toplumsal muhalefette de yaygınlaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Sivil toplum örgütleri, sendikalar, odalar bu konuda da geniş bir mutabakatın oluşması için elimizden geleni yapıyoruz. Esas önemli olan demokrasi ittifakının politik zeminin güçleniyor ve ortaklaşıyor olmasıdır. Bu konuda oldukça iyi ve önemli adımlar atlıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ