HDP heyeti, AYM içinde Vicdan ve Adalet Nöbeti'ne başladı

HDP, Anayasa Mahkemesi (AYM) içinde 'Vicdan ve Adalet Nöbeti' başlattıklarını duyurdu.
Partiden yapılan açıklamada, HDP Sözcüsü Osman Baydemir ve beraberindeki HDP'li milletvekillerinin AYM önündeki açıklamasının ardından AYM Başkanı ile görüşme talebinde bulunduğu belirtildi. Talebe henüz cevap verilmediği belirtilen açıklamada, AYM içinde 'Vicdan ve Adalet Nöbeti' başlatıldığı kaydedildi.

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Baydemir, beraberinde Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'la birlikte AYM önünde basın açıklaması yaptı. Adalet ve vicdan çağrısı nedeniyle Anayasa Mahkemesi önünde bir araya geldiklerini söyleyen Baydemir, ülkenin her geçen gün adaletten yoksun hale dönüştüğünü vurguladı.

'Ülke hukukun üstünlüğünden feragat eden bir siyasi anlayışla yönetiliyor' diyen HDP Sözcüsü Baydemir, şöyle konuştu: 


"Hukuk mazlumun yanında değil, adeta güçlünün hukuku haline dönüştürülüyor. Bugün adli yılın açılış törenlerine aynı zamanda ülke tanıklık ediyor. Tam da bugün adalet çağrısını en üst noktaya çıkarılması gereken bir gündür. Bir kez daha altını çizerek ifade ediyorum. Bugün Anayasa Mahkemesi önünde bulunuşumuzun ve Anayasa Mahkemesi nezdinde kesintisiz bir girişim ve çabaya başlayışımızın tek bir nedeni vardır, o da adalet talep etmektir. 6,5 milyon insanın iradesi, Anayasa'ya aykırı bir şekilde seçme ve seçilme hakkı gasp edilmiş durumda. Bu gaspın son bulması için bu hukuksuzluğun son bulması için bugün buradayız. Eş genel başkanımız Selahattin Demirtaş ve 10 milletvekilimiz, tamı tamına 306 gündür, hukuksuz bir şekilde siyasal iktidar tarafından hükümetin talimatı ile adeta rehin tutuluyor. Eş genel başkanımızın halan duruşması tutuklu bulunduğu dosyadan duruşması dahi yapılmış değil. Geciken adalet, adalet değildir. Adaletin geciktirilmesi yargıya müdahaledir. Yargı üzerine baskı kurmadır. İşte burada bulunmamızın sebebi yargı baskılanmasın, yargıç vicdanı ile kararını verebilesin, yargıç hiç bir siyasi otoritenin önünde eğilmesin, yargı dik dursun, durabilsin diyedir. Adalet talep etmek bir haktır" 


VİCDAN VE ADALET NÖBETİ'NE BAŞLADILAR

HDP heyeti basın açıklamasının ardından AYM Başkanı ile görüşme talebinde bulundu. Görüşme talebine cevap verilmemesi üzerine HDP heyeti AYM içerisinde Vicdan ve Adalet nöbeti başlattı.

HDP Basın Bürosu'ndan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Milletvekillerimiz Anayasa Mahkemesi binası içinde Vicdan ve Adalet Nöbeti'ne başladı

Parti Sözcümüz Osman Baydemir, Kadın Meclisi Sözcümüz Dilan Dirayet Taşdemir, Grup Başkanvekilimiz Ahmet Yıldırım, Adana Milletvekilimiz Meral Danış Beştaş ve İstanbul Milletvekilimiz Garo Paylan'dan oluşan heyetimiz Anayasa Mahkemesi önünde yaptıkları açıklamadan sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı ile görüşme talebinde bulunmuştur. Bu talebe henüz cevap verilmemiştir.

Heyetimiz, Eş Genel Başkanlarımız ve tüm milletvekillerinin haksız ve hukuksuz tutukluluğu hususunda hukukun tecelli etmesi ve Anayasa Mahkemesinin ulusal ve uluslararası içtihatlara uygun bir karar alması için Anayasa Mahkemesi içinde Vicdan ve Adalet Nöbeti başlatmıştır.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ