Gelen, gideni aratır mı?

Mecliste bütçe görüşmelerine katılan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan 2022 ve 2023 yıllarının daha iyi olacağını açıklayan Elvan, görevi devraldığı Berat Albayrak’ın açıklamalarını akıllara getirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2021 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan 2020 yılındaki büyümenin yüzde 0,3 olarak gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

DARALMA YÜZDE 9,9; BÜYÜME YÜZDE 0,3


Dikkat çeken rakamlar açıklayan Elvan, yılın ikinci çeyreğinde ekonominin yüzde 9,9 daraldığını belirtti. Ekonomideki daralmanın sebebinin ise salgın yüzünden alınan önlemler olduğunu ileri sürdü. Bakan Elvan, “29,4 milyar lira vergi ödemesiyle 40 milyar liralık sosyal güvenlik prim ödemesini erteledik. Tüketim, yatırım ve ihracattaki toparlanma eğiliminin büyümeyi pozitif etkilemesini, 2020 yılında büyümenin yüzde 0,3 olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yerli ve uluslararası girişimciler için yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda yapısal reformları hayata geçireceğiz” diyen Bakan Elvan toplantıda yeni hedeflerini de anlattı. İhracatı destekleyeceklerini vurgulayan Lütfi Elvan, yapacakları ekonomik tercihlerle iç talebin toparlanacağını, dış talebin normal seviyelere geleceğini ileri sürdü. Böylece 2022 ve 2023 yıllarında istikrarlı bir büyüme dönemine girileceğini söyledi.

ALBAYRAK’IN HEDEFLERİNİ ARATMADI

Lütfi Elvan’ın 2022 ve 2023 yıllarının, önceki yıllardan daha iyi olacağını ileri sürmesi, eski Bakan Berat Albayrak’ın sözlerini hatırlattı. Albayrak da şubat 2019’da katıldığı bir toplantıda gelecek ayların daha iyi olacağını ileri sürüp “Şubat, ocaktan çok daha iyi. Mart da şubattan daha iyi. Nisan marttan zaten çok iyi olacak” demişti.

Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, 2020 yılında işsizlik oranının yüzde 13,8 olarak gerçekleşmesini tahmin ettiklerini aktardı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ