Flaş! Referandumu iptal ettirecek görüntü

AKP'li vekil 20 silahlı adamıyla sandığı basıp 100 evet oyunu sandığa atarken görüntülendi.
Yüksek Seçim Kurulu'nun "Mühürsüz pusulaların geçerli sayılması" kararı halen tartışılırken, Suruç'ta kendi aşiretinden 20 silahlı kişi ile sandıkların başına tek tek gidip oy kullanan AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın, beraberlerinde getirdikleri mühürsüz pusulaları "Evet" lehine sandıklara attığı görüntülendi. 

27 SANİYELİK ÇARPICI GÖRÜNTÜ

Gizli bir şekilde cep telefonuyla çekilen 27 saniyelik görüntüde, Suruç'un Hacı Mahmut Yavuz Anadolu Lisesi 1180 no’lu sandığa gelen AKP'li Yıldız ve bellerinde silah bulunan ekibi, önce sandığa müdahale ederek sandık kurulunu sandıktan uzaklaştırıyor. 


KARŞI ÇIKAN BAŞÖRTÜLÜ SANDIK BAŞKANI AZARLANIYOR

Görüntülerde sandık başkanı olduğu görülen başörtülü bir kadının karşı çıktığı, ancak birinin “dışarı” sözleri duyuluyor. Bunun üzerine başörtülü kadın tepki göstererek oturuyor. Gergin olduğu görülen kadın, milletvekilinin hareketlerini izlemeye başlıyor. 

AKP'Lİ VEKİL SANDIK GÖREVLİSİNİ TEHDİT EDİYOR

Daha sonra AKP'li Milletvekili Yıldız sandık başında bulunan bir sandık görevlisinin yanına gidip onu cama doğru uzaklaştırıyor ve bir şeyler söylüyor. O esnada belinde silah olan AKP'li Yıldız’ın adamlarından biri, sandığın başına gelip mühürlü kısmına dokunuyor, sandığı inceliyor ve arkasını dönüp diğer adamlardan zarf istiyor. 

Aynı kişi kapıya doğru gelerek sınıfın kapısında oy kullanmak için bekleyen vatandaşlara “dışarı çıkarın lan” diyor. 

Bu esnada görüntü de kesiliyor.

‘AKP'Lİ SANDIK BAŞKANI BİLE KARŞI ÇIKTI AMA…’

Aynı sandıkta oy kullanan yurttaşın verdiği bilgiye göre; sandık başkanı kendisinin de AK Partili olduğunu, ancak yapılanın kanuna aykırı olduğunu söyleyip müdahale etmek isteyince, tepki ile karşılaşıyor. Sandıktaki bir görevlinin cam kenarına kadar itildiğini, sandık başkanının ise müdahale edemediğini belirtti. 

‘AÇIK KAHVE RENGİ PUSULALARA EVET MÜHRÜNÜ BASIP SANDIĞA ATTILAR’

Aynı yurttaş, daha sonra AKP'li Yıldız'ın yanındaki bir kişinin beraberinde getirdiği; ancak açık kahve rengi ile sahte oldukları belli olan pusulalara "Evet" mührünü basıp sandığa attığını belirterek, silahlı kişilerin çıktıklarında "Evet" mührünü de beraberlerinde götürdüklerini kaydetti.

‘100 TANE DE FAZLA OLSUN KORKMA BİR ŞEY OLMAZ’

Sınıfta yaşananlara şahit olan yurttaş, görüntülerde de baskının görüldüğünü, Yıldız'ın ekibinden bir kişinin, sandık başkanına "Ne olacak 100 tane de fazla atalım. Korkma hiç bir şey olmaz" dediğini aktardı.

SÖZKONUSU SANDIKTA 240 OY KULLANILMIŞ 400’DEN FAZLA OY ÇIKTI

AK Partili Yıldız ve ekibinin gezdiği Suruç GAP Anadolu Lisesi’nde kurulan 360 seçmenli 1184 nolu sandıkta 240 imzanın karşılığında 400'den fazla oy kullanıldığını, sandık bölgesinde de kullanılmamış 300 adet zarf bulunduğunu tespit eden HDP Milletvekili İbrahim Ayhan da aynı noktaya dikkat çekmişti. 

Öte yandan Suruç İlçe Seçim Kurulu’na itiraz eden HDP'li avukatlar dosyalarına açık kahve renkteki pusulaları eklemişti.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ