FLAŞ! Demirtaş'ı kelepçelemek istediler

Kelepçeyi reddedince kriz çıktı, Demirtaş direndi...
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kelepçeyle duruşmaya getirilmeyi kabul etmediği için duruşmaya getirilmedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya getirilmedi. HDP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, Demirtaş’ın kelepçe takmayı reddettiği için duruşmaya gelmeyi kabul etmediği belirtildi. 

HDP: 03.40’TA KELEPÇE TAKMAK İSTEDİLER


HDP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Demirtaş’ın duruşmaya getirilmemesine ilişkin şu bilgi verildi: “Demirtaş, bu sabaha karşı saat 03.40’ta Edirne Cezaevinde, yola çıkmak için geldiği servis aracında kendisine kelepçe takılmasının istenmesi üzerine Jandarma Bölük Komutanı ve nöbetçi müdür ile bir görüşme yapmıştır. Görüşmede halen milletvekili olduğunu, dokunulmazlığının devam ettiğini, kelepçe takılması halinde duruşmaya gitmeyeceğini ifade etmiştir. Jandarma Bölük Komutanının kelepçesiz götüremeyeceklerini ifade etmesi üzerine Demirtaş, kendisinin halk iradesiyle seçilmiş bir milletvekili olduğunu belirtmiştir. Kelepçe takılması konusundaki dayatma üzerine Demirtaş, saat 04.10’da kaldığı odaya geri dönmüştür.”

AVUKATLAR TERK ETTİ GAZETECİLER ADLİYE'YE SOKULMADI

Duruşmanın başlamasının ardından mahkeme heyeti, 676 Sayılı OHAL KHK’sının CMK 149’a yaptığı ek uyarınca duruşmada en fazla üç avukatın hazır bulunabileceği yönünde karar verince itirazlar yükseldi. Bunun üzerine Demirtaş’ın avukatları mahkeme salonunu, “Direne direne kazanacağız” sloganları atarak terk etti. Demirtaş’ın duruşmasından çıkan avukatlar ve partililer, milletvekilleri aynı anda devam etmekte olan Aysel Tuğluk’un duruşmasına girdiler. Demirtaş’ın duruşmasına gazeteciler de alınmadı. “Yasak kimin kararı?” diye sorulan polisler, “Onu Valilik’e soracaksınız” yanıtını veriyor. Gazeteciler adliye binasının dışında bekliyor.

AYSEL TUĞLUK GETİRİLDİ

HDP Genel Başkan Yardımcısı iken tutuklanan Aysel Tuğluk da Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasına getirildi. Bu duruşmada ise farklı bir gerilim yaşandı. Avukatların bulunduğu alandan tekerlekli sandalyede davayı izleyen Aysel Tuğluk’un annesi bir söz söyleyince mahkeme başkanından, “Teyzecim bir sus ya!” yanıtını aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ