Erken seçim bekleyen Selahattin Demirtaş: Kurulacak hükumette HDP de yer almalı

Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan muhalif lider Selahattin Demirtaş, erken seçim beklediğini açıkladı. “Önce demokrasi ittifakı, seçimden sonra demokrasi koalisyonu kurulabilir” dedi.


Selahattin Demirtaş, Artı Gerçek’ten Derya Okatan’ın sorularını cevapladı. Yeni bir seçim sonrası kurulacak hükumette HDP’nin yer alması gerektiğini vurguladı. “Devletin A’dan Z’ye reorganize edilmesi, reforma tabi tutularak demokratik işleyişe kavuşturulması, bütün bunların yeni bir anayasa ile birlikte hayata geçirilmesi gerekecek” dedi.

Erken seçim beklediğini aktaran Demirtaş, şöyle devam etti: “Eğer o güne dek demokrasi ittifakı kurulabilmişse seçimin mutlak kazananı da demokrasi ittifakı olacaktır. Türkiye’nin tüm sorunlarının çözüm zemini olarak siyaset işlevsel hale gelir, kim neyi savunuyor ve neyin mücadelesini veriyorsa bunu demokrasi içinde, siyasi yollarla yapar. O nedenle HDP de devlet aklı da diğer siyasi partiler de HDP’li hükumet seçeneğinin muazzam yararlarını açık açık tartışmalıdır. HDP bir siyasi parti olarak, hedefini önümüzdeki seçimde demokrasi ittifakının parçası olarak iktidara yürüyüş şeklinde belirlemelidir. Bunu yapacak birikimi de gücü de vardır ve ben HDP’nin bunu başaracağına inanıyorum.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ