Erdoğan’dan Yavaş’a yeni tehdit: Seçim öncesi veya sonrası ne olacağı belli değil

AKP iktidarının, anketlerde önde giden CHP’nin Ankara adayı Mansur Yavaş’a yönelik siyaset dışı hamleleri sürüyor.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yavaş için tehdit gibi yeni açıklama yaptı: “Bu zatın zaten seçim öncesi veya sonrası ne olacağı belli değil. Ankara şu anda belirsizlik içinde olan bir durumda.”

Erdoğan, daha önce de, Yavaş hakkında, “Bu seçime böyle girebilse dahi seçimden sonra bunlar milletin önüne gelecek, milletin önüne geldiği zaman burada çok ciddi bir bedeli kendisi ödeyeceği gibi Ankaralı hemşehrilerimize de ödetme durumuna düşürür.” ifadelerini kullanmıştı.

“Ankara’da başkanlık yapacak kapasitesi yok”


Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Erdoğan, Millet İttifakı’nın desteklediği CHP’nin Ankara adayı Mansur Yavaş’ı hedef aldı. Yavaş’ın belediye başkanlığını Ankara gibi büyükşehirde yapacak kapasitede olmadığını iddia eden Erdoğan şöyle devam etti:

“Bu zatın zaten seçim öncesi veya sonrası ne olacağı belli değil. Ankara şu anda belirsizlik içinde olan bir durumda. Üstelik bir de bu adam Yavaş, vergi noktasında da vergi kaçakçısı, bir de bu var. Şu anda Maliye Bakanlığı kayıtlarında bu durumda geçiyor. Böyle bir insanın Ankara gibi yere belediye başkan adayı olması hazmedilemez.”

Yavaş, Erdoğan hakkındaki suçlamaları hatırlattı

Bu açıklamalara tepki gösteren Mansur Yavaş, Erdoğan’a Twitter hesabından cevap verdi. Yavaş Erdoğan Siirt Milletvekili iken hakkında ‘zimmet, kalpazanlık, sahtecilik’ suçlarından yapılan suçlamayı hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Anayasanın (38/4.m) ve AIHS (6/2.m) uyarinca bir kişi suçluluğu mahkeme kararları ile hükmen sabit oluncaya kadar masumdur. Bu hem ceza hukukunda insanlığın ortak mirası bir ilke, hem de pozitif hukukumuzun amir hükmüdür. Herkesi bağlar. Mecelle’ye göre Beraat-ı Zimmet asıldır.”

  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ