Erdoğan'dan 18 Mart anmalarında EVET şovu!

18 Mart Çanakkale Zaferi törenlerine, bu yıl gözaltılar, Erdoğan propagandası ve Genelkurmay Başkanlığı'nın Atatürk’süz 18 Mart afişi damga vurdu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her Çanakkale ziyareti önceside başlayan polis baskısı bu yıl başka bir boyuta taşındı. Erdoğan'ın gelişinden önce şehirdeki muhalif güçlere operasyon yapan polisler, "Hayır" çalışması yapanları gözaltına aldı.

Erdoğan'ın gelişinden önce 35 kişinin gözaltına alındığı Çanakkale skandalları yalnız bununla kalmadı. 

GENELKURMAY'DAN ATATÜRK'SÜZ AFİŞLER


Genelkurmay Başkanlığı, 18 Mart dolayısıyla hazırlanan 3 afişi paylaştı. Geçen yıllara göre Atatürk'ün olmadığı afişlerde, Seyit Onbaşı ve siperdeki askerler öne çıkarıldı. Seyit Onbaşı afişi AKP'nin seçim kampanyasında kullanılan sözlere benzer ifadelere yer verildi. Afişte “Sırtında milletin onuru; zaman, mekan ve sözlerin tükendiği yerde” denildi.

Askerlerin öne çıkarıldığı diğer afişte ise, “Dün, bugün ve daima vatan için görevde” ifadelerine yer verildi. Üçüncü afişte “Vatanın her karış toprağında sen varsın” denilerek hayatını kaybeden asker aileleri ve yaralanan askerler öne çıkarıldı.

BİNALİ YILDIRIM'A GÖRE ÇANAKKALE GEÇİLMİŞTİ

Erdoğan ve Binali Yıldırım'ın kente gelme nedenleri ise aslında referandum propagandasıydı. Kente gelmesinde yaklaşık 5 ay önce yaptığı konuşmada bugün temeli atılan  köprünün geçiş ücretinin 15 avro + KDV olacağını söyledi. Yıldırım, "Çanakkale geçilmez geride kaldı, Çanakkale geçilir, her türlü geçilir" demişti.

18 MART DEĞİL 'EVET' ŞOVU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 18 Mart dolayısıyla Çanakkale'ye gelmesi medyada geniş yer buldu. Erdoğan yaptığı konuşmada referandumda "evet" oyu kullanmayacaklar için yine "terörist" tanımlamasında bulundu. 15 Temmuz'a ilişkin konuşmalar yapan Erdoğan, "16 Nisan'dan sonra parlamento, idam talebinizin gereğini yapacaktır" dedi. 

15 Temmuz'la ilgili konuşmasının ardından konuyu Hollanda ile yaşanan krize çeviren Erdoğan "Yeni yönetim sistemini yurt içinde ve yurt dışında anlatmak için çalışmalara başladığımızda karşımızda garip bir tablo bulduk. Terör örgütleri karşı çıkıyor. Ana muhalefet partisi karşı çıkıyor. Hollanda'nın yönetimi baktık ki, benim Dışişleri Bakanımın uçuş iznini iptal ediyor, benim bayan bakanımı Hollanda'ya sokmuyor. Atlarını, itlerini benim oradaki vatandaşlarımın üzerine sürüyor. Almanya'nın Şansölyesi de onların yanında yer aldığını söylüyor. Yazıklar olsun size. Bunların birbirlerinden farkı yok, al birini vur ötekine. Ne yaparsanız yapın, bu milleti yolundan çeviremeyeceksiniz. 16 Nisan'da benim milletim, Batı'nın bu yanlış cevabına en güzel cevabı sandıklarda, demokratik bir şekilde verecektir" dedi.

Erdoğan konuşmasını Binali Yıldırım'ın daha önce kullandığı "Çanakkale geçildi" sözlerine benzer şekilde devam ettirdi. Erdoğan "Çanakkale Köprüsü dardır geçilmez, şimdi en genişini yapıyoruz. Şimdi öyle bir köprü yapıyoruz ki, inşallah hem ecdada, hem gelecek nesillere layık bir eser olacak" ifadelerini kullandı. Köprünün maliyeti ise 10 milyar 500 milyon Türk lirası olarak açıklandı.

ERDOĞAN VİDEOLU KÖPRÜ AÇILIŞI

Erdoğan konuşmasının ardından Lapseki'de bulunan Başbakan Binali Yıldırım'a telekonferans ile bağlandı. Binali Yıldırım'ın bulunduğu açılış alananında ise, Cumrhubaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz gecesinde yaptığı konuşma video halinde oynatılıyordu. Erdoğan'ın bağlantısının ardından köprünün temeli atıldı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ