"Erdoğan, Yıldırım, Fidan ve Akar ifadeye neden çağrılmıyor!"

Genelkurmay Başkanı Akar'ın komisyona verdiği yanıtları 'ciddiyetsiz' diye nitelendiren HDP Milletvekili Mithat Sancar, "Genelkurmay Başkanı'nın gönderdiği rapor hakikaten insana pes dedirtiyor" dedi.
HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonunun çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Darbe girişimiyle ilgili soru işaretleri olduğunu söyleyen Sancar, şöyle konuştu: “15 Temmuz darbe girişiminin menfur, kanlı ve lanetlenmesi gereken bir organizasyon olduğunu bu kürsüden ve bütün mümkün platformlardan sürekli dile getirdik. Ama eğer bu kadar vahim, yıkıcı sonuçlar doğuran bir darbe girişimiyle ilgili soru işaretleri varsa kamuoyunda, bunları aydınlatmak en başta Meclisin ve siyasi otoritenin görevidir. Bu soruları aydınlatmadığınız takdirde şüpheleri kalıcı hale getirir, siyasi sorumluluğun altında ezilirsiniz.”

‘4 İSİM NEDEN ÇAĞRILMIYOR?’


Darbe Araştırma Komisyonu raporunun geçen hafta yayınlandığını hatırlatan Sancar, şunları söyledi: “Rapor bütünüyle açık kaynaklardan alınabilecek bilgilere dayanıyor; herhangi bir aydınlatıcı işlevi bulunmuyor. Oysa Meclis’te bir araştırma komisyonu kuruyorsanız gazetelerden, dergilerden, televizyon haberlerinden alınacak bilgiden fazlasını araştırmak zorundasınız. Böyle yapılmadı.

Bizler diğer muhalefet partilerinin üyeleriyle birlikte 4 ismin mutlaka dinlenmesi gerektiğini söyledik, ’15 Temmuz’da neler yaşandı’ sorusunu aydınlatmak için bu isimler çağrılmalı’ dedik. Kimdi bunlar? Cumhurbaşkanı, Başbakan, MİT Müsteşarı ve Genelkurmay Başkanı. Israrla çağrılmadı. Neden çağrılmıyor?”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ