Erdoğan yeni parti çalışmalarına ilişkin konuştu: Sırtımızdan hançerlendik

AKP’li küskünler ve muhaliflerin Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu liderliğinde iki ayrı parti kurma hazırlığında olduğu artık biliniyor.Eski başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamalarda “ya yeni bir hâl ya da izmihlâl” diyerek parti kuracağının sinyalini vermişti.


23 Haziran’da AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerinde aldığı büyük yenilginin ardından AKP’li muhaliflerin parti kurma çalışmaları hızlandı. Son günlerde kulislere yansıyan bilgilere göre de Ali Babacan parti kurmak için harekete geçti. 

Babacan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yakın bir zamanda görüşerek AKP’den ayrılacağını ve yeni bir parti kuracağını söylediği biliniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise yeni parti çalışmalarına ilişkin henüz bir açıklaması yok. 

Cumhuriyet’in kulis haberine göre ise İstanbul seçimlerinin ardından MYK’yi toplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde partisinin küskünlerinin kuracağı parti çalışmaları da vardı.

Erdoğan’ın burada kurmaylarına Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Abdullah Gül’ü kastederek “Sırtımızdan hançerlediler” dediği öğrenildi.

Erdoğan, Babacan’la yakın bir zamanda bir görüşme yaptığı bilgisini de kurmaylarıyla paylaştı. Babacan’ın partisinden ayrılma isteğini Erdoğan’a ilettiği bilgisi kurmaylarına aktarıldı. 

Ali Babacan'ın bir hafta içerisinde partisinden ayrılacağını kamuoyuna duyuracağı belirtiliyor. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de Ali Babacan'ın kuracağı partiyi desteklediği biliniyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ