‘Erdoğan S-400’leri Kaddafi’nin kaderinden korunmak için aldı’

Rus medyası: 'Erdoğan S-400’leri alarak aslında Rus korumasını satın aldı ve böylece“kendisini Kaddafi’nin kaderinden kurtardı.


Rusya için ise, ‘Her an ihanet edebilecek Türk Sultanı’ üzerine bütün yurtsever şüpheciliğe karşın, Ortadoğu’da yüksek sesli bir zafer elde edildi.'

Rus askerî kaynaklarına dayanan haberleriyle bilinen WarGonzo telegram haber kanalının yöneticisi Semen Pegov, 15 Temmuz darbe girişiminin Rus istihbarat servisleri SVU ve GRU tarafından haber alınarak Rus hükümetine bildirildiğini, Putin’in ise bu bilgiyi Erdoğan’a vererek darbenin önlenmesini sağladığını yazdı.


‘ERDOĞAN KENDİSİNİ KADDAFİ’NİN KADERİNDEN KURTARDI’

Artı Gerçek’ten Alp Altınörs’ün yazısında aktardığı bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın S-400’ler kendi güvenliği için satın aldığını yazan Pegov, ‘Erdoğan S-400’leri alarak aslında Rus korumasını satın aldı ve böylece “kendisini Kaddafi’nin kaderinden kurtardı. Rusya için ise, ‘Her an ihanet edebilecek Türk Sultanı’ üzerine bütün yurtsever şüpheciliğe karşın, Ortadoğu’da yüksek sesli bir zafer elde edildi. Ortadoğu bizimdir.” ifadelerini kullandı.

‘RUS TARAFI TEKNOLOJİ TRANSFERİNİ KABUL ETMEDİ’

Versia.ru sitesinde Aleksandr Stepanov imzalı özel habere göre ise Türk tarafı S-400’ler için depoziti yatırdıktan sonra teknoloji transferi ile ilgili ek talepler öne sürdü ve bu konuda hayli ısrarcı oldu. Ancak Rus tarafı bunu kesinlikle kabul etmedi. Yapılan anlaşmada teknoloji transferi yer almadı. Bunun üzerine teslim edilecek S-400 sistemleri Rus askeri uzmanları tarafından şifrelendi ve bu şifreyi kırmaya ve sistemi hacklemeye çalışan olursa, bilgisayar otomatik olarak içindeki bütün verileri yok etmeye programlandı. Ayrıca S-400’lerin bakımını sadece Rus askeri personelinin yapması üzerine anlaşıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ