Erdoğan: Çıkan sonuçları kabul edeceğiz, sonuçta bu seçim sembolik

23 Haziran İstanbul seçimlerinde Ekrem İmamoğlu'nun kazanması halinde, 'makama oturtmama' açıklamaları yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu söylemini değiştirdi ve, "Çıkan sonuçları kabul edeceğiz, sonuçta bu seçim sembolik" açıklamasında bulundu.
 Erdoğan, 31 Mart sonrası söylemine geri dönerek yine 'topal ördek' benzetmesi yaptı. Son açıklamasıyla da, "İstanbul'u kaybeden Türkiye'yi kaybeder" değerlendirmesinden geri dönüş yapmış oldu.

"Pazar günü yapılacak seçimde de netice tüm netliğiyle ortaya çıkacak ve nihai karar o akşam verilecektir. Çıkan sonuçları kabul edeceğiz, sonuçta bu seçim sembolik" açıklaması yapan Erdoğan, seçim anketlerinde de manipülasyon olduğu iddiasında bulundu.

Ancak 17 Haziran'daki açıklamalarında, Erdoğan, İmamoğlu'nun, Ordu-Giresun Havalimanı'nda VIP salonuna alınmaması üzerine yaşanan tartışmayı hatırlatarak, "Ordu'da bu milletin, devletin valisine ne diyor, 'it' diyor. Bu nasıl kucaklama ya? Benim milletimden, başta Ordu Valimiz olmak üzere özür dilemedikçe böyle bir adaylığa bırakın layık olmak, böyle bir makama gelemez" demişti.


Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"Seçim anketlerinde manipülasyon var. Sipariş üzerine yapılıyor. Asıl anket pazar günü yapılacak; sizlere de en ideal neticeyi verecektir. Sizin bir şeyi görmenizi istiyorum. 31 Mart'ta yapılan seçimlerde İstanbul'da AK Parti 39 belediyenin 25'ini almıştır. Bunun yanında Meclis'in kahir ekseriyetini kazanmıştır, komisyonların tamamı AK Parti'dedir. Başkan vekilliklerinin tamamı. Ortada bir topal ördek vardır. Şimdi bir seçime gidiliyor. Pazar günü yapılacak seçimde de netice tüm netliğiyle ortaya çıkacak ve nihai karar o akşam verilecektir. Çıkacak netice bizim zaten kabulümüz olacaktır."

Erdoğan, İBB'de israf iddialarıyla ilgili şunları söyledi:

"Bu şahsın (Ekrem İmamoğlu) söylediklerinin çoğu yalan. İsrafın olduğu bir İstanbul belediyesinde geldiğimiz noktaya kesinlikle gelinemezdi. Bunların hiçbirini kendisinin ispat etme gücü imkanı yok. Zerre kadar dürüstlüğü varsa eğer israf yolsuzluk varsa, bir kere grevi kötüye kullanmak başlığı altında belediye başkanlarının üstünde Demokles’in kılıcı vardır. Bizim belediyecilik anlayışımızda ne yolsuzluk ne israf olamaz. Bu İstanbul benim görev yaptığım zamanda 8.5 milyondu, şu anda 15.5 milyon. Bu kadar yatırımlar yapılıyor. Bunların yapıldığı İstanbul’da 29 milyardan bahsediliyor. Ki bunun 5 milyarı 5 seneye dağılıyor. Varsa yolsuzluk bunun götürüleceği yer neresidir, yargıdır. Partin var. Bunu yargıya taşısın." 

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan S-400 konusunu da değerlendiren Erdoğan, "S-400 işi bitti, temmuzun ilk bölümünde gelecek. Öyle zannediyorum ki önümüzdeki ayın ilk 15'’inde falan teslimatlar başlayacaktır. Bunların teslimatları başladığı andan itibaren nerelere yerleştirileceği TSK'mız tarafından belirlenmiştir. Yerleştirmek suretiyle süreci devam ettireceğiz" dedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ