Erdoğan Bahçeli'nin erken seçim teklifini olumlu karşıladı

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'erken seçim' teklifine olumlu yanıt verdi.
AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP Genelu Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'erken seçim' teklifine olumlu yanıt verdi. Erdoğan, "Yeni yönetim sistemine geçiş aciliyet kesbetmiştir. Bahçelinin çağrısı sonucunda müzakere ettik. Erken seçim teklifine olumlu görüş birliğine vardık." dedi. 

Erdoğan, erken seçim için tarihin 24 Haziran 2018 Pazar günü olduğunu ve çalışmaların başlatıdığını belirtti. 

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:


"Bahçeli ile daha önce de çeşitli defalar bir araya gelerek ülkemizle ilglii iç ve dış gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde bulunmuştuk. Bugün de oldukça geniş yelpazede istişare ettik. Bahçeli'nin teklifini de değerlendirme fırsatı bulduk.

15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması siyasette de yeni bir dönemin miladıdır. Darbe gecesi gösterilen kahramanlık asla unutulmayacaktır. 7 Ağustos 2016'da Yenikapı'daki büyük miting ise milletin siyasetçilere verdiği mesajı net bir şekilde ortaya koymuştur. 16 Nisan halk oylamasına giden süreçte bu yol da ortaya çıkmıştır. Yönetim sistemi değişikliğini Bahçeli'nin ön açmasıyla hayata geçirme imkanı bulduk. Anayasa değişikliği ilk seçimlerden sonra yürürlüğe girecektir. 

Ciddi bir sorun yaşanmıyor gibi görünse de eski sistemin haslatıkları atılan her adımda karşımıza çıkıyor. Bizim tercihimiz 2019 Kasım'ındaki seçimlere kadar dişimizi sıkmaktan yana olmuştur. Suriye'de yürütülen sınırötesi operasyonlar ve bölgede yaşanan tarihi önemdeki hadilseler belirsizleri aşmayı zorunlu hale getirmiştir. Kararların daha güçlü şekilde uygulamabilmesi için yeni yönetim sistemine geçiş aciliyet olmuştur.
Ülkemizin karşı karşıya olduğu fotoğraftan hareketle bu teklife olumlu yaklaşma konusunda görüş birliğine vardık.

Seçim konusunu ülkemizin gündeminde bir an önce çıkarmak şarttır. Seçimlerin 24 Haziran'da yapılmasına karar verdik."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ