‘Devlet muhalifi Soylu’yu, Erdoğan’ın veziri olmaya kim ikna etti?’

Barış Terkoğlu: Soylu’nun,AKP içindeki bir kanadın MHP ile ittifakının vezir adayı olduğu netleşti. Asıl merak ettiğim başka… Soylu’yu, Erdoğan’ın veziri olmaya kim ikna etti?
Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘AKP içindeki bir kanadın MHP ile ittifakının vezir adayı olduğu netleşti’ğini belirterek ‘AKP’yi “devlet elbisesi giymekle” suçlayan devlet muhalifi Soylu’yu, Erdoğan’ın veziri olmaya kim ikna etti?’ diye sordu.

Terkoğlu, ‘Belli ki Soylu’nun istifası, market fotoğrafından çok, AKP içindeki fay hatlarının sonucu. Şahın belli olduğu bir satrançta vezirin kim olacağını bilek güreşi belirleyecek.’ dedi.

Barış Terkoğlu yazısında şu görüşlere yer verdi:


Çok değil, kısa süre önce “yüzde 40” tartışması yaptık. Albayrak’ı destekleyenlerin de olduğu bir eğilim, yeni sistemdeki “yüzde 50 sorunu”nu öne çıkardı. Başkanlık, koalisyonu bitirecekti. Ama yüzde 50 ihtiyacı nedeniyle “küçük partilerin kilit haline geldiğinden” bahsediyorlardı. Şikâyet ettikleri tabii kibaşkasının düğününde oynayınca kendini güvey zanneden küsurat partileri değil,MHP idi. Yüzde bahsini açanların öncelikli derdi AKP’nin ayağına bağlı MHP taşını çözmekti. Soylu’nun istifası sırasında yaşananlar; taşın sadece ayakta değil, böbrekte de olduğunu gösteriyor. Zira Soylu’nun istifasına en sert tepkiyi MHP’nin verdiği hatırlanırsa, Süleyman Soylu’nun,AKP içindeki bir kanadın MHP ile ittifakının vezir adayı olduğu netleşti.

Asıl merak ettiğim başka…

Tilkiliğe ikna yöntemini biliyoruz. Peki, bir zamanlar kendisine “AKP’ye gidecek misiniz” diye sorulduğunda “Teklif ettiler kabul etmedim” diyen, AKP’yi “devlet elbisesi giymekle” suçlayan devlet muhalifi Soylu’yu, Erdoğan’ın veziri olmaya kim ikna etti?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ