'Demirtaş ve tutuklu vekillerle ilgili AİHM devreye girecek'

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, tutuklu vekillerle ilgili AİHM’in devreye gireceğine dair bilgi aldıklarını belirtti.
HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvuru sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. HDP eş genel başkanları ile vekillerin tutukluluk sürecine ilişkin AYM’nin kararı sürüncemede bıraktığına vurgu yapan Yıldırım, “Yaklaşık 2 aydır bizim başvurumuz var. AYM karar vermiyor. Biz bu ayıbı teşhir etmek ve yüzlerine vurmak için her seferinde AYM’nin önüne gideceğiz” dedi.

‘BALBAY KARARI EMSAL TEŞKİL EDİYOR’

AYM’nin karar vermesini beklediklerini söyleyen Yıldırım, AYM’yi kendi içtihatlarına uymadığını ifade etti. AYM’nin daha önce Mustafa Balbay hakkında verdiği kararın kendileri için emsal oluşturduğunu belirterek, "Bu işin sürüncemede kalması, uzatılması, kesinlikle hukuk katliamı ve adaletsizliğin daha fazla derinleşmesini beraberinde getiriyor” diye belirtti.


‘AYM’DEN BİZE ULAŞAN SOMUT BİR CEVAP OLMADI’

AYM'ye yapılan randevu talebi için de Yıldırım, "Talebimiz beklemede. Bize daha somut bir cevap verilmiş değil. Kesinlikle AYM şuanda politik bir tutum sergiliyor" dedi. Yıldırım, şunları söyledi: "Hukuki bir yaklaşım ve tutumu yoktur. Siyasi iktidarın baskısı altında. Yani Eş Genel Başkanlarımız ile milletvekillerimizin tutuklanması sürecinin tamamı politik bir karar ve organizasyonla gerçekleşen bir süreçti. AYM başkanı ve üyelerinin aslında Türkiye’nin tamamındaki yargı sisteminin bugün verdikleri her kararın, her yaklaşımın politik olduğunu kesinlikle biz biliyoruz. Tayyip Erdoğan’ın inisiyatifi ve bilgisi dışında bir tavır, tutum hareket karar veremediklerini biz iyi biliyoruz. Biz de bu durumun politik teşhirini sağlamak adına demokratik hakkımız olan kamuoyu bilgilendirme ve teşhir etme hakkımızı kullanıyoruz."

'AYM’DEN BEKLENTİMİZ KALMADI'

“Ülkede develtin kendisine ve bütün kurumlarına karşı ciddi bir güvensizlik durumu söz konusu” diyen Yıldırım, AYM’nin bunun dışında olmadığını söyledi. Yıldırım, “Bizim de bu anlamda esas olarak bir güvenimiz ve beklentimiz kalmadı. Fakat biz bunu kamuoyuna anlatma ve bunun teşhirini yapma görevimiz ve hakkımızı kullanıyoruz” diye konuştu.

‘AİHM İÇ HUKUK BEKLEMEDEN DEĞERLENDİRME YAPABİLİR’

HDP’nin tutuklu vekillerine ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) tutumuna ilişkin de bilgi veren Yıldırım, "Şimdi normal koşullarda ülkede iç hukuk yolu tükenmeden, AİHM dosyaları alıp değerlendirmiyor. Fakat Türkiye’deki hukukun pespayeliği, güven yitimi ve hukukun aslında iflas etmesinden kaynaklı AİHM birkaç dosyayı iç hukuk yollarının tükenmesini beklemeksizin değerlendirmeye alma durumu var. Bu yönlü bizim de aldığımız bilgiler var. Biz özellikle yakın dönemde Eş Genel Başkanlarımızın ve Milletvekillerimizin dosyalarını öncelikli dosyalar kapsamında AYM kararını beklemeksizin değerlendirmeye alacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

‘MÜCADELE PLANI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ’

Son olarak HDP’nin 20 Mayıs’ta gerçekleştireceği Olağanüstü Kongresi’ne ilişkin Yıldırım, şunları söyledi: “Bir mücadele planı üzerinde çalışıyoruz. Biz HDP olarak zaten bir barış projesiyiz. O anlamda bir sıkıntımız yok. HDP, özellikle 16 Nisan referandum sonuçlarının açığa çıkarttığı toplumsal ve politik tablo üzerinden yeni bir mücadele planı oluşturmaya çalışıyor. Bu anlamda yürüttüğümüz tartışmalar var. İşte referandum sonrasında halkımız ile birlikte bu sonuçları kapsamlı değerlendirmeye tabi tuttuk. Akabinde milletvekilleri, MYK grubumuzu topladık. Tartıştık. Tüm bu süreçlerin toplamında biz 20 Mayıs’ta yine bir hukuk katliamıyla, bir hukuk zorbalığı ile bize dayatılan mecburi bir kongre gerçekleştireceğiz. Bu bizim için zorunlu bir kongre iken, aynı zamanda bu bizim için bir mücadele başlangıcı, mücadele yol haritası oluşturma sürecidir. Bu durum bu hazırlık ve tartışmalarımız kamuoyunda yer yer farklı algılanıyor. Kesinlikle şu net. Yani HDP yeni mücadele planını düşünüyor, hazırlıyor. Ve bu anlamda mümkün olursa, 20 Mayıs kongresi ve sonrasında kamuoyu ile ortaklaştırabileceğimiz bir örgütsel seferberlik başlatıyoruz. Bir demokrasi mücadelesi seferberliği başlatıyoruz.” (dihaber)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ