Cumhur İttifakı'nın geleceği İstanbul seçimine mi bağlı?

AKP, başkanlık seçimlerinden bu yana yürüttüğü Cumhur İttifakı ortaklığını İstanbul seçiminde de devam ettiriyor.


İYİ Parti'nin kurulması ile birlikte ikileme düşen MHP seçmeninin önemli bir bölümü seçimlerde kritik öneme sahip.

MHP'nin seçim stratejisinin en önemli ayaklarından biri, hemşehrilik üzerinden seçmenlere ulaşmak.


BBC Türkçe'de Mahmut Hamsici'ye konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, "Hemşehri harekâtını başlatmış bulunuyoruz" diyor ve onlarca il başkanının İstanbul seçimleriyle ilgili görevlendirildiğini belirtiyor:

"Bu kapsamda il başkanlarımız gruplar halinde, ihtiyaç hasıl oldukça ve burada hazırlanan programlara katılmak maksadıyla yoğun bir şekilde İstanbul'a geliyorlar, hemşehrileriyle buluşuyorlar. Sayın Genel Başkanımız birinci il başkanları toplantısını 9 Mayıs 2019 tarihinde yapmıştı. 15 il başkanımızı Ankara'ya toplamıştı. Sonuç itibariyla ilk etapta İstanbul'da nüfusu 250 bin ve üstü hemşeri profiline sahip illerin il başkanlarını İstanbul'a görevlendirdi. Mesela Sivas, mesela Ordu… İl başkanlarımız Ramazan ayı münasebetiyle tertip edilen iftarlara iştirak ettiler, hemşehrileriyle diyaloğa geçtiler. Onlara Cumhur İttifakı'nı anlattılar, 23 Haziran'ın öneminden bahsettiler, Sayın Binali Yıldırım'a destek talebinde bulundular. Bu süreç heyecan ve hızla devam ediyor. Sayın Genel Başkanımız 15 il başkanımızı topladıktan kısa bir süre sonra ikinci il başkanları grubunu Ankara'da topladı. Onların da sayısı 16'ydı. Üçüncü il başkanları toplantımız da iki hafta önce yapıldı. Bu çerçevede 49 il başkanımız Ankara'da toplandı. Böylelikle bütün il başkanlarımız İstanbul'daki çalışmalara görevlendirilmiş oldu. Hemşeri profiline uygun bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz."

Haberde aktarılana göre MHP, sahadaki çalışmalarındaki büyük miting, gösterilerden ziyarete birebir temasa ağırlık veriyor.

Yönter, Ramazan Ayı boyunca bunu ağırlıklı olarak iftar programları üzerinden gerçekleştirdiklerini, 'birebir temasın' bayram sonrasında da süreceğini şöyle açıklıyor:

"Stratejilerimizden biri de yüz yüze iletişim. Nitekim ev ziyaretleri yapıyoruz. Ramazan ayında belirlenmiş evlerde iftarlar yaptık, sohbetler ettik. İstanbul'da en çok temsil edilen illerimizin hemşerileriyle görüşürken, haneleri, işyerlerini, fabrikaları da ziyaret edeceğiz."

AKP'nin 31 Mart seçimleri kampanyasına kıyasla 23 Haziran öncesinde Bahçeli tarafından gündeme getirilen beka söylemini ikinci plana attığı görülüyor.

"AK Parti'nin beka söylemini ikinci plana attığı kanaatinde değilim" diyen MHP'li Yönter, "AK Parti'de de bekaya güçlü bir vurgu söz konusu. Beka, siyasi polemik konusu yapılamayacak kadar önemli ve vazgeçilmez bir kavram ve değerdir. Beka varsa İstanbul var, milli birlik ve beraberlik var" görüşünü savunuyor.

Bazı uzmanlar, 31 Mart seçimlerinde İstanbul'da sandığa gitmeyen 1 milyon 700 bin seçmenin en az 200 binini 'muhafazakâr Kürt seçmen' kategorisiyle tarif ediyor.

MHP'li Yönter, "Bizim Kürt kökenli kardeşlerimizle bir sorunumuz olabilir mi?" derken, "Sorun varmış gibi davranmak, fitneye, fesada hizmet etmek büyük bir cinayettir. Kürt kökenli kardeşlerimiz milletimizin eşit, onurlu fertleridir, hepsi Cenab-ı Allah'ın bizlere emanetidir. Milliyetçi Hareket Partisi'yle Kürt kökenli kardeşlerimiz arasında yapay sorun imal edenler, emin olunuz art niyetli çevrelerdir. Bunlar bölücülüğe hizmet eden odaklardır. Kürt kökenli kardeşlerimiz milletimizin şerefli mensuplarıdır ve biz onları çok seviyoruz. Biz hep birlikte Türk milletiyiz" ifadesini kullanıyor.

Yönter, Cumhur İttifakı'nın geleceğinin İstanbul seçimlerinin sonuçlarına bağlı olup olmadığı sorusuna ise, "Seçim sonucu ne olursa olsun Cumhur ittifakı vardır, devam edecektir. Cumhur ittifakı Türkiye'nin gelecek ümididir, istikbalin mimarıdır. Cumhur ittifakı Türkiye'yi 2023'e hazırlamaktadır, Cumhur ittifakı Türkiye hasımlarının önünde aşılmaz bir kale duvarı, bükülmesi imkansız çelikten bir bilektir. Cumhur İttifakı'nı böyle değerlendirmek lazımdır" yanıtını veriyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ