Cumhur İttifakı’nda çatlak: ‘Bizi kimse kullanamaz, satın alamaz’

Erdoğan'ın 'Koalisyon kurabiliriz' sözlerine tepki gösteren Cumhur İttifak'ı bileşeni MHP Genel Başkanı Bahçeli, 'MHP'nin yok farz edilmesini kabul edemeyiz. Bizi kimse kullanamaz, satın alamaz' dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Habertürk ortak yayınında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “300’ün altında kalırsak koalisyon arayışına gireriz” sözlerini değerlendirirken “MHP’nin yok farz edilmesini kabul edemeyiz. Bizi kimse kullanamaz, satın alamaz, Davutoğlu’nun hatalarına düşerlerse her şey biter” dedi.

Cumhur İttifakı’nı kuran MHP ile AKP arasında bir süredir başlayan çatlak Bahçeli’nin açıklamalarıyla zirve yapmış oldu. En son Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP’yi yok sayarak koalisyondan bahsetmesi ittifaktaki çatırdamayı ilk elden ifşa etmişti.

AKP’nin Yenikapı mitingine davet edildiklerini ama gitmediklerini de belirten Devlet Bahçeli özetle şunları söyledi:


‘KOALİSYON DEĞİL UZLAŞMA OLABİLİR’ 

MHP’nin yok farz edilmesini kabul edilemeyiz. Bizi kimse kullanamaz, satın alamaz. MHP, bugüne kadar ki çabalarında cumhurbaşkanlığı sisteminin içerisinde bakan veya cumhurbaşkanlığı yardımcıları olarak herhangi bir talep düşünemez, aklına da getiremez. Meclis çoğunluğu sağlanamazsa farklı partilerle temas kurulabilir. Ama bunun Cumhurbaşkanı tarafından koalisyon olarak değerlendirilmesi yanlıştır. Bunun adı ancak uzlaşma olabilir. Davutoğlu’nun batağına düşerlerse her şey biter.

‘GELDİLER BÜYÜK ALKIŞ ALDILAR, MHP’NİN BUNA İHTİYACI YOK’

Kimsenin haysiyeti ile oynamaya kimsenin hakkı yoktur. (Çiller) gidebilir. Bizi de davet ettiler. Bu miting AK Parti’nin mitingidir. Benim bir katkım yok bu mitinge. Cumhur İttifakı demek iki ayrı partiyi birbirinden tamamen soyutlayarak yorumlarsanız böyle bir toplantıya bizim katılmamız bize ne kazandırır. Geldiler, büyük alkış aldılar gittiler. MHP’nin buna ihtiyacı yok.

‘DAVUTOĞLU’NUN HATALARINI YAPARSA HER ŞEY BİTER’

Sayın Recep Tayip Erdoğan beyi destekleyeceğimizi ifade etmişiz. Hal böyle olunca yürütmenin başı seçildiği takdirde Recep Tayyip Erdoğan’dır. TBMM içerisinde güçlü bir MHP olmasını istiyoruz. Hükümeti nasıl kuracaksa kurar, o onun işi. Ahmet Davutoğlu’nun hatalarını yaparlarsa her şey biter. Tuğrul Bey’e teklifte bulundu. Meral Akşener kabul etmediklerini ifade ediyorlar. Ne yapacağız biz, bu kadar mücadele veriyoruz.

KOALİSYON İFADESİ DOĞRU DEĞİLDİR

Bu cumhurbaşkanının, herhangi bir siyasi parti ve onun genel başkanı ile cumhurbaşkanının, yetkisini paylaşması gibi bir anlayış söz konusu değil. Meclis’te uzlaşı içerisinde faaliyetlerimi sürdürürken, beklenen orana ulaşamadıysa bir takım faaliyetlerini yerine getirebilmesi için destek arayabilir. Bu koalisyon değil bir uzlaşma, işbirliği olabilir. Koalisyon yapması söz konusu olamaz. ‘Koalisyon’ ifadesinin kullanılması da doğru değildir.

301’İN ALTINDA KALINIRSA

301’in altında olursa meclis bir çözüm yolu bulur. Cumhurbaşkanı da kendisi de çözüm bulabilir. Memleketi kaosa götürmek olmaz. Güçlü bir meclis güçlü bir MHP, böyle bir durumda Meclis’te olursak sorun kalmaz. ‘Şu şöyle olursa’ diye yorum getirmek mümkün değil. Halk hangisine oy verecek, o oylar nasıl dağılacak bunlar belli değil. Erken tahmine gerek yok. MHP’ye baraj sorunu diyen kamuoyu araştırmacılarına sesleniyorum bizim günahımız nedir, biz ülkeyi seviyoruz, milletimizle beraber olmayı destekliyoruz . Terörü destekleyenlerin barajı geçmesi için her türlü çabayı gösteriyorlar.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ