CHP'den çok sert açıklamalar!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, MYK toplantısının gündemine ilişkin CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.
Tezcan, konuşmasına başlamadan önce salonda bulunanlara bakarak, "Bronzlaşan arkadaşlar mı var adalet rengi mi oluyor bu?" diyerek tebessüm etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yapılacak etkinliklere değinerek, "15 Temmuz'da bir de Cumhurbaşkanlığı himayesinde diye özel bir program yapmışlar bu özel programda, Meclis'te yapılıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı konuşacak, MHP Genel Başkanı, Meclis Başkanı konuşacak. Anamuhalefet partisi genel başkanı ve Meclisteki diğer parti genel başkanı konuşturulmayacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bölmeye kimsenin hakkı yoktur" dedi.

"HALKIN 15 TEMMUZ'UNDA DEMOKRASİ, SARAYIN, 15 TEMMUZ'UNDA DARBE VAR"


15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümüne değinen Tezcan şu ifadeleri kullandı: "15 Temmuz bir darbe girişimine karşı halkın ve siyaset kurumunun cesaretle direndiği bir büyük önemli tarihtir. Ancak ne yazık ki, iktidar her şeyde olduğu gibi. 15 Temmuz'u da ikiye ayırmıştır. 15 Temmuz üzerinden de bir ötekileştirme kampanyası yürütmektedir. İki 15 Temmuz var. Biri halkın diğeri sarayın. Halkın 15 Temmuz'unda demokrasi, sarayın, 15 Temmuz'unda darbe var. sarayın, 15 Temmuz'u darbeciliğin adıdır. Bir yıl geçmesine rağmen darbenin siyasi ayağı hala ortaya çıkartılamadı.

"ANAMUHALEFET PARTİSİ GENEL BAŞKANI VE MECLİSTEKİ DİĞER PARTİ GENEL BAŞKANI KONUŞTURULMAYACAK"

15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümündeki etkinliklere değinen Tezcan sözlerini şöyle sürdürdü: "Cumartesi günü Meclis'te 15 Temmuz ile ilgili resmi bir toplantı olacak. Siyasi parti liderleri konuşma yapacaklar. 10 dakika ile sınırlıyorlar. 15 Temmuz gibi önemli bir konuyu konuşmak için verilen süre 10 dakika. Bu 15 Temmuz'u konuşmamak için konuşturmamak için verilen süre. Özelikle korkuyorlar. 15 Temmuz darbe girişiminin arka planındaki sorumluların gerçek sorumlularının ortaya çıkmasından özellikle korkuyorlar sonuna kadar darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılması için mücadele edeceğiz. 15 Temmuz'da bir de Cumhurbaşkanlığı himayesinde diye özel bir program yapmışlar bu özel programda, Meclis'te yapılıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı konuşacak, MHP Genel Başkanı, Meclis Başkanı konuşacak. Anamuhalefet partisi genel başkanı ve Meclisteki diğer parti genel başkanı konuşturulmayacak.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'Nİ BÖLMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bölmeye kimsenin hakkı yoktur. TBMM Başkanına sesleniyorum; TBMM yerleşkesi ve eklentilerinde Meclis Bütünlüğü içerisinde yapılacak törenlerde sizin keyfinize göre şunlar konuşacak konuşmayacak diye bir ayrım yapma hakkınız yok.

15 TEMMUZ'A KARŞI O MECLİS'TE O BOMBALARIN ALTINDA HEPİMİZ BEN DE VARDIM

15 Temmuz'a karşı o Meclis'te o bombaların altında hepimiz ben de vardım. Bütün vekiller ordaydı. Bombalar sadece sizin değil hepimizin başına düştü. Darbeye karşı birlikte direndik.

DARBEYE KARŞI HALKIN ŞİMDİ 'TANKIN ÜSTÜNE ÇIKMA ZAMANI' SÖZÜ BİZİM SÖZÜMÜZDÜR

Darbeye karşı halkın şimdi 'tankın üstüne çıkma zamanı' sözü bizim sözümüzdür biz çağırdık insanları tankın üzerine çıkın diye. Şimdi kalkacaksınız TBMM'yi kendi keyfinize göre ayıracaksınız. Meclis'in bir yarısını yok sayacaksınız. Milletin bir yarısını, milli iradenin bir yarısını yok sayıp tören yapacaksınız. O töreni istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Ak Parti Genel Merkezi'nde yapabilirsiniz.

TBMM BABANIZIN MALI DEĞİL. 15 TEMMUZ DİRENİŞİ DE BABANIZIN MALI DEĞİL

Ama TBMM babanızın malı değil. 15 Temmuz direnişi de babanızın malı değil. Bunu kendi ayıplarınızı örtmenin bir yorganı, örtüsü haline getiremezsiniz. Buna müsaade etmeyeceğiz. Bir başka ayıp 15 Temmuz afişleridir. Öncelikle bütün örgütlerimiz bütün resmi törenlere katılıp 15 Temmuz anmalarına ve kutlamalarında yer alacak. 15 Temmuz onların babasının malı değil.

AFİŞLERE BAKIYORSUNUZ TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ'Nİ TAHKİR EDEN FOTOĞRAFLAR

Hep beraber direndik. 15 Temmuz'un özel olarak ilan edilmesinde bizim de teklifimiz var. Bu hiçbir şekilde toplumu ayrıştırmanın ve bölmenin aracı haline dönüştürülemez. Afişlere bakıyorsunuz Türk Silahlı Kuvvetleri'ni tahkir eden fotoğraflar. Türk askerini tahkir eden fotoğraflar ile bir silahlı kuvvetler ve ordu düşmanlığı yaratılmış askerini aciz gösteren bir millet ayakta kalamaz. Bunun bir Ak Parti klasiği olduğunu biliyoruz.

"BU İÇTÜZÜKTE MUHALEFETİN SESİ DEMİYORUM, MECLİSİN SESİ KESİLMEYE ÇALIŞIYOR"

İçtüzükte çalışmalarına ilişkin Tezcan, şöyle konuştu: "Böyle 15 Temmuz anması ve kutlaması olmaz. 1 yıl geçti bir iftira kervanına dönüştürdüler darbe ile hesaplaşma sürecini. Tek adam rejimini gayri meşru bir referandum ile yerleştirmeye çalışan bir anlayış en son içtüzük değişiklikleri ile bu yapıya yeni yapı taşları eklemenin peşinler. Bu içtüzükte muhalefetin sesi demiyorum, meclisin sesi kesilmeye çalışıyor. Sarayın vekilleri isteniyor. Sarayın kulu olmayı reddettik reddedeceğiz.

ŞENTOP İLE GÖRÜŞTÜK. İÇTÜZÜĞÜN ALT KOMİSYONA GÖNDERİLMESİNİ İSTEDİK

Sayın Şentop ile görüştük. İçtüzüğün alt komisyona gönderilmesini istedik. İsteme sebebimiz şu; bu diyalog ile çözülmek isteniyorsa alt komisyon üzerinde konuşulsun, çalışılsın. Alt komisyona gitme konusunda sanırım bir mutabakat sağlandı."

"RESMİ TÖRENLERE KATILACAĞIZ SÜRECİ ADALET VE KALKINMA PARTİSİ REZERVİ ANLAYIŞININ BİR PARÇASI OLMAYIZ"

Tezcan, "Resmi törenlere katılacağız ama süreci Adalet ve Kalkınma Partisi angajmanı içerisine rezervi içerisinde ele alıp bu anlayışın bir parçası olmayız. Bir siyasi partinin kendi propaganda aracına dönüştüreceği bir çalışmanın parçası olmayız" dedi.

 

 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ