CHP’de Parti Meclisi belli oldu

CHP Kurultayında yenilenen Parti Meclisi üyeleri belli oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre 9 kişi Kılıçdaroğlu’nun listesini delerek PM’ye girdi. Kılıçdaroğlu’na yakın çalışan 4 genel başkan yardımcısı ise PM üyeliği için yeterli oyu alamadı.


Cumartesi sabahı başlayan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden Genel Başkan seçildiği CHP 37. Olağan Kurultayı dün gece Parti Meclisi, Bilim, Kültür ve Sanat Platformu ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimlerinin tamamlanmasıyla sona erdi. CHP Kurultayının ikinci gününde Parti Meclisi (PM) için seçimler gece geç saatlere kadar devam etti. Resmi olmayan sonuçlara göre listede sürprizler var.

4 GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LİSTEYE GİREMEDİ


PM seçiminde en yüksek oyu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak aldı. PM için delegelerden yeterli oyu alamayan mevcut genel başkan yardımcıları Ünal Çeviköz, Yıldırım Kaya ve Tuncay Özkan yönetime veda eden isimler oldu. Halen genel başkan yardımcılığı yapan bir başka isim Aykut Erdoğdu ise listeye girmeyi başardı ancak parti tüzüğü gereği uygulanan cinsiyet kotasıyla liste dışı kaldı. Böylelikle bu dört ismin genel başkan yardımcılığı görevleri sona erdi.

Akif Hamzaçebi ve Sezgin Tanrıkulu da cinsiyet kotasına takılarak PM’ye giremeyen isimler arasında oldu.
CHP Tüzüğü’ne göre PM için yüzde 33 cinsiyet kotası, yüzde 20 de gençlik kotası uygulanıyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN LİSTESİ DELİNDİ

Altıncı kez CHP Genel Başkanı seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, toplamda 222 kişinin aday olduğu Parti Meclisi için delegenin önüne 80 kişilik bir anahtar liste koymuştu.

Seçimler sonucunda, Kılıçdaroğlu’nun bu 80 kişilik listesinde olmayan isimler de delegeden yüksek oy alarak Parti Meclisi’ne girmeyi başardılar.

Anahtar Listeyi delip PM’ye giren isimler Gürsel Erol, Gaye Usluer, Gökhan Günaydın, Eren Erdem, Müslim Sarı, Aylin Nazlıaka, Erbil Aydınlık, Ahmet Hakan Uyanık ve Sema Dinçer oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ