Çelik: Kılıçdaroğlu ve Başbuğ’un açıklamaları aynı zihniyetin ürünleri

AKP Sözcüsü Çelik, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının aynı zihniyetin ürünü olduğunu söyledi.
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ‘Gülen cemaatinin siyasi ayağına ilişkin 26 Haziran 2009’da TBMM’ye getirilen kanun teklifini veren siyasilerin araştırılmasını istemesiyle gündeme gelen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un açıklamalarına ilişkin, “O emekli generalin yaptığı açıklamayla Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamaların tesadüf olduğunu düşünmeyin. Aynı zihniyetin ürünleri” dedi.


Çelik, “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’nı terör örgütünün siyasi ayağı olarak nitelendirmek ahlaksızlığın ta kendisidir, vicdansızlığın ta kendisidir, akıl yoksunluğunun ta kendisidir” diye konuştu.

T24’de yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısından sonra AKP Grup Toplantısı’nda milletvekilleri Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin de konuştu. Çelik, “AKP buna güçlü bir tepki vermeseydi bundan sonra hiçbir milletvekili mecliste bir yasaya, meclis iradesinin üstüne ipotek koymak isteyenlerin birinin müsaadesi olmadan imza atamazdı” açıklamasında bulundu.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, ‘Gülen cemaatinin siyasi ayağı ile ilgili olarak işaret ettiği 26 Haziran 2009’da TBMM gündemine getirilen teklifle, Ergenekon, Balyoz, Kozmik Oda gibi kumpas davalarının yolunu açan yasal düzenlemeler hayata geçirildi. Teklifin TBMM’den, tatile girmeden çıkartılmasını sağlayan gece yarısı operasyonu ise dönemin AKP milletvekilleri, Mustafa Elitaş, Ahmet Aydın, Mehmet Ceylan, Yahya Doğan ve Müfit Yetkin’in, “yeni madde ihdasına dair” önerge vermesiyle ile gerçekleştirilebildi.

Başbuğ, Haber Global’de katıldığı programda, ‘Gülen cemaatinin siyasi ayağı ile ilgili soruya yanıt verirken, 26 Haziran 2009’da TBMM’ye getirilen kanun teklifini veren siyasilerin araştırılmasını istemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ