ÇED kararına tepki: Hukuki haklarımızı kullanacağız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kanal İstanbul için ÇED raporunu onaylamasına tepki gösterdi.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kanal İstanbul ÇED raporunu onaylamasına yönelik bir açıklama yaptı.

Kanal İstanbul projesi kapsamında yapılması planlanan 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planının ‘apar topar ve İstanbul ile ilişkili bileşenlerin fikirlerine danışılmadan’ bugün askıya asıldığını belirten İmamoğlu, bu plana itirazını gerçekleştirdiklerini belirtti.

İmamoğlu, ÇED raporuyla ilgili dilekçe veren on binlerce insanın dinlenmediğini de vurguladı. İmamoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Proje bu ayın sonuna kadar askıda kalacak, hemşehri hukuku çerçevesinde itirazımı vereceğim. Ben şahsen mahkeme açma hakkımı kullanacağım. Toplumun da bunu en üst seviyede kullanacağını biliyorum. Bu ayın sonuna kadar bütün İstanbulluların bu plana itirazda bulunma özverisinde bulunacağına inanıyorum. Dolayısıyla hukuki yollarla İstanbulluların katılımı ve desteğiyle bana göre İstanbul’a yapılacak en büyük ihaneti engellemeye çalışıyoruz. Hem itiraz hem hukuki süreçleri sonuna kadar kullanacağız.”

“BEN İSTERSEM YAPARIM, ANLAYIŞI VAR”

“İşin ruhunu kavrama konusunda bir çaba içinde olduklarını düşünmüyorum. Bu iş incelik meselesi, toplumun sesini duymak istiyorsanız dinlerseniz. ‘Ben istersem yaparım’ anlayışı var. Dilekçelerin incelendiğini, görüldüğünü bile düşünmüyorum. Hukukçuların bu denli tehlikeli bir sürece olumlu cevap vereceğini ve hakkımızın onların sayesinde savunulacağını düşünüyorum. Bugün itibarıyla İstanbul’un gönüllü insanları başvurularını yapacaklar. Bundan sonraki hukuk süreci çok önemli. Bu İstanbul halkının bana verdiği görevin bir karşılığıdır.”

İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme talebini yineledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ