Çavuşoğlu'dan S-400 açıklama: Hangi yaptırım kararı olursa olsun aldık

ABD ile Türkiye arasında S-400 gerilimi giderek tırmanırken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'dan Rusya'dan hava savunma sisteminin alımı konusunda net bir açıklama geldi.
Çavuşoğlu ABD'nin yaptırım tehditlerine karşı, "Hangi yaptırım kararı olursa olsun S-400'ü aldık" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Ruanda Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Dr. Richard Sezibera, Dışişleri Bakanlığı'ndaki ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump ile G-20 marjında Japonya'da görüşecekleri konusunda teyitleştiklerini belirterek, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı, ortak komisyon ve bu çekilme kararıyla ilgili güvenli bölgenin oluşturulması ve İdlib'in yanı sıra birçok konunun görüşmede ele alınacağını söyledi.


Türkiye'nin, F-35 programının bir ortağı olduğuna ve bugüne kadar 1 milyar dolardan fazla maddi katkı sağladığını belirten Çavuşoğlu, ABD'nin attığı adımların ortaklık anlaşmasına ve hukuka uygun olmadığını söyledi. 

Çavuşoğlu, Rusya'dan alınacak olan S-400 hava savunma sistemi konusunda kararlı konuştu: 

"Türkiye Cumhuriyeti özgür ve bağımsız bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti Amerika ya da herhangi bir ülkenin 'al' dediği zaman bir ürünü alacak ya da 'alma' dediği zaman almayacağı bir ülke değil artık. O yüzden hangi yaptırım kararı olursa olsun, Amerika'dan hangi açıklama gelirse gelsin, biz S-400'ü aldık ve artık S-400'ün Türkiye'ye ne zaman teslim edileceği konuşuluyor. Bununla ilgili de çalışmalar yapılıyor. Bizim bu süreçten, S-400 alımından vazgeçmemiz mümkün değil çünkü Türkiye'nin acil olarak hava savunma sistemine ihtiyacı var." 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ