Basın Özgürlüğü Gününde Ali Babacan’dan tutuklu gazeteciler yorumu: Büyük bir utanç

Tutuklu 91 gazeteci ve özgür basın sıralamasında Türkiye’nin 180 ülke arasında 154. sırada bulunduğunu hatırlatan Babacan, ”Demokrasiyle özgürlükler adına büyük bir utançtır” dedi.
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulundu.


Özgür basının demokrasinin temel taşlarından ve güvencelerinden biri olduğunu hatırlayan Babacan, ”Basın özgürlüğünün doğrudan veya dolaylı olarak kısıtlanması, insan haklarına ve demokratik hukuk devleti ilkesine aykırıdır” dedi.

BASIN İKTİDARIN PROPAGANDA ARACI OLDU

İktidarın, basını siyasi nüfuzunun devamı için kullandığını belirten Babacan, ”Basını özgür olmayan bir ülkede demokrasiden bahsedilemez. Bugün ülkemizdeki basın kuruluşlarının büyük bir bölümü devlet gücüyle iktidar partisinin yayın organına ve propaganda aracına dönüşmüştür. Özgür sesler, yargı yoluyla veya çeşitli baskılarla kısılmaktadır” diye konuştu.

TUTUKLU GAZETECİLER BÜYÜK UTANÇ

Türkiye’nin özgür basın konusunda dünyadaki yerine ile tutuklu ve hükümlü gazetecilere de değinen Babacan, ”Bugün tam 91 gazeteci, haberleri ve fikirleri nedeniyle tutuklu veya hükümlü olarak hapiste tutuluyor, yazması engelleniyor. Türkiye, 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında 154’üncü sırada bulunuyor. Bu demokrasi ve özgürlükler adına büyük bir utançtır” şeklinde konuştu.

SAKLAYACAĞINIZ BİR ŞEYİNİZ YOKSA KORKMAYIN

Paylaşımların sonunda iktidara ve halka seslenen Babacan, ”Basının görevini bağımsız, tarafsız ve cesurca yapabilmesi için gerekli olan tüm şartları birlikte oluşturacağız. Gizleyecek bir şeyleriniz yoksa özgür basından korkmayın. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun. Özgür basının yaşadığı sorunların DEVA’sı var” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ