Bahçeli: "Bu kadını hiç olmazsa 15 gün gözaltına alın"

Meral Akşener, Bahçeli ile Erdoğan arasında kendisi hakkında geçen diyaloğu açıkladı.
Meral Akşener'le BBC Türkçe özel mülakatında Bahçeli'nin kendisini hapse attırmaya çalıştığını açıkladı. Devlet Bahçeli'nin "Bu kadını hiç olmazsa 15 gün gözaltına alın" şeklinde Erdoğan'dan talepte bulunduğunu iddia eden Meral Akşener, BBC'den Selin Girit'e çok önemli açıklamalar yaptı:


"HOLLANDA GERİLİMİ EVETE PUAN KAZANDIRMADI"


Meral Akşener Holllanda krizini büyük oranda milliyetçi kararsız seçmeni etkilemek amacıyla karşılıklı olarak tırmandırıldığını savunuyor:

"Hollanda'nın seçimi, Türkiye'nin referandum gerilimi... Bu krizin iki taraf için de bir kayıkçı kavgası olduğuna dair bir algı var. Özellikle de milliyetçi tabanda.

"Taksim'de cami yapmaya kalkışıldı. Beklendi ki seçmen ayaklansın. 'Hay hay, buyurun yapın' denildi. Temelinin atıldığını duydunuz mu? Orduda başörtüsü serbest bırakıldı. Beklendi ki seçmen ayağa kalksın. Onda da bir şey olmadı.

"Türkiye'de buna benzer gerilim hatlarını germek için uğraşıldı, ama taraftar bulunamadı. Sonra önce Almanya, ardından da Hollanda'da bir gerilim söz konusu oldu."

AKP'nin İzmir milletvekili Hüseyin Kocabıyık, bu iki ülkeyle yaşanan sorunların 'Evet' oylarını olumlu etkilediğini savunmuş, "Almanya'ya Hollanda'ya hep kızmayalım. Belki azıcık teşekkür de etmeliyiz. 'Evet' oylarına en az iki puan katkı yaptılar" demişti.

Meral AkşenerAkşener ise böyle bir kayma olmayacağı kanaatinde:

"TÜRKİYE KEPAZE OLUYOR"

"Her kabadayılığın sonucunda, her gerilimin sonucunda Türk devleti kepaze oluyor, Türk milleti rencide oluyor. Dış politika aklınıza gelen her bir sözün söylendiği alan değildir. Dış politika iç politikanın öznesi katiyetle yapılamaz.

"Dış politikayı bu manada iç politikanın malzemesi haline getirirseniz ülkemiz her manada kaybediyor. Vatandaş bunu gördü, Türk milleti bunu gördü. İddia ediyorum bu gerilimlerin 'Evet'e bir puan kazandırdığını zannetmiyorum. Göreceksiniz tam tersine 'Hayır'a kaymalar olacaktır."

"NEDEN HAYIR DİYORUM"

Meral Akşener de neden 'Hayır' dediği sorusuna şu yanıtı veriyor:

"Hep Sayın Erdoğan üzerinden konuşuluyor. Varsayalım ben cumhurbaşkanı seçildim. Sabah il başkanlarımızla toplantı yapacağım, öğleden sonra rektör tayin edeceğim, HSYK üyesi, bakan, genel müdür tayin edeceğim, Anayasa Mahkemesi üyelerini, yargıçları, savcıları tayin edeceğim. Böyle bir şey olabilir mi? 1947'de terk ettik biz bunu. Çağdışı! Ucube!

"Parlamenter sistemin bir kontrol denge sistemi mevcuttur. Burada öyle bir şey yok. Çıldırır o kişi. Ben olsam çıldırırım. Siz olsanız çıldırırsınız. İnsan üstü bir tanrısal varlık haline getirirler, siz de buna inanırsınız."

"SERT BİR YUMRUK GİBİ TEPEMİZDELER"

"Biraz evvel bir telefon geldi, gördünüz. Niğde'de 21 Mart Salı günü benim programımın bizatihi Vali tarafından yasaklandığını söyledi arkadaşlarımız. Siz de buna şahit oldunuz. Yalova'da programım iptal edildi, sonra yapıldı. Çanakkale'ye gittim, konuşmamam için elektrikler kesildi.

"Devlet gücünün sert bir yumruk gibi tepemize indiği bir süreç bu. Demokrasinin asgari şartları ortadan kalkmış durumda. Çünkü korkuyorlar. Çok bağladılar kendilerini. Referandum bir halk oylaması olmaktan çıktı, sanki iktidar partisinin ve Sayın Cumhurbaşkanı için yolun sonuymuş gibi bir hal aldı."

Meral Akşener, ertesi gün yaptığı açıklamada yasağa rağmen Niğde'ye gideceğini belirtmiş ve "Dükkan gezmeye mani olabilecek mi? Kapı zili çalmaya mani olunabilir mi? Niğde'de oturup bir kahvede kahve içmeye, çay içmeye mani olunabilir mi? Hayır," diye konuşmuştu.

"O ELİ BULACAĞIM"

Akşener, kendisini yıpratmak için cemaat iddilarının ortaya atıldığını söylüyor ve 5 kuşak yakınından tek bir kişinin görevden alınmadığını, ihraç edilmediğini ya da bu nedenle gözaltına alınmadığını söylüyor. Ancak bu noktada kritik bir bilgi veriyor:

"15 Temmuz gecesi saat 23:30'dan itibaren bir el beni bu darbenin başbakanı ilan etti. Onun peşindeyim hala. O el kimi örtmek için benim ismimi kullandı? Onu henüz bulabilmiş değilim.

"Ama Sayın Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı'ndan hiç değilse 15 gün şu hanımı gözaltına alın dediğini, bizatihi Ak Parti yöneticileri üzerinden duyumunu aldım."

"BAŞKANLIK GEÇERSE ADAY OLUR MU"

Meral Akşener, referandumdan evet çıkması halinde Başkanlık seçiminde Erdoğan'ın karşısına aday olup olmayacağı sorusuna da cevap veriyor.

Akşener, şu anda bu ihtimali değerlendirmek istemediğini söylüyor:

"Önemli olan 'Hayır'ı çıkarmaktır. Ben bu masanın üzerine her şeyimi koydum. Ben hayırcıyım. Bana neye mal olursa olsun ben 'Hayır' için çalışıyorum. Benim için 'Evet' üzerinde yorum yapılabilir bir sonuç değil şu anda.

"Ajandamda ne bir parti kurmak var ne de MHP genel başkanlığı için taş döşemek. Benim ajandamın tümü ve her şeyim şurada, tamamı 'Hayır' için."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ