AKP'li vekiller arasında idam anlaşmazlığı

BBP lideri ve AKP Milletvekili Mustafa Destici'nin idamı Meclis gündemine getireceklerine ilişkin sözlerine AKP'li Hayati Yazıcı'dan tepki geldi.
Destici'nin idamı Meclis gündemine getireceklerine ilişkin sözlerine Yazıcı "Öyle bir şey olamaz. Nihayetinde Anayasa değişiklik teklifini verebilmek için belli sayıda imza gerekli. O arkadaşımız niye öyle söyledi bilmiyorum." yorumunda bulundu.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, NTV’de katıldığı canlı yayında, AKP’deki kongre hazırlıkları ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İdam tartışmaları      


Yazıcı, idam tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, idamın çok boyutlu bir konu olduğunu, bu konuda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemine saygı duyduklarını, bunun doğru olduğunu aktardı.

İdam konusunda karar almak için AKP’nin Mecliste yeterli çoğunluğa sahip olmadığını, referandum için de 360 rakamının öne çıktığını anlatan Yazıcı, şunları söyledi: “Bütün bunlar değerlendirilir ama Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin Komisyon protokolünü imzalamışız, o protokolden dönüş olmamış. Ayrıca Birleşmiş Milletler üye ülkelerin imzaladığı Siyasi Haklar Sözleşmesi var. Elbette bütün bunları irdelemek gerekir ama ne olursa olsun yasalar yerlidir, millidir. Yasaların kaynağı toplumdaki algıdır, etik kurallardır, ahlaki kurallardır. Yani
yasaya ruh veren, şekil veren, hedef kitlesi toplum nezdinde onu saygın hale getiren bu toplumsal algıdır. Bir toplumda bu tür talepler varsa siyaset bu  taleplere karşı duyarsız kalamaz.”

DESTİCİ’YE TEPKİ

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin idamı Meclis gündemine getireceklerine ilişkin açıklamaları sorulması üzerine Yazıcı, “Öyle bir şey olamaz. Nihayetinde Anayasa değişiklik teklifini verebilmek için belli sayıda imza gerekli. O arkadaşımız niye öyle söyledi bilmiyorum.” dedi. CHP ile idam konusunda bir görüşme olup olmayacağına ilişkin Yazıcı,
şu aşamada bir görüşme durumunun olmadığını, öyle bir durumda bütün partilerle görüşülebileceğini vurguladı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ