AKP’den partilerin dayanışmasını engelleyecek düzenleme

CHP ve İyi Parti arasındaki dayanışmadan ağzı yanan AKP, milletvekillerinin başka partilere geçse bile grup sayısına dahil edilmeyeceği bir düzenleme yapılacağını açıkladı.


AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında kurulan komisyon, Seçim Kanunu ve siyasi partilere ilişkin mevzuatta değişiklik yapılmasıyla ilgili çalışmalarında sona geldi. Ekim ayına kadar tamamlanması planlanan taslak metin, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Teklifle seçimlerde online oy verilmesi gündeme geliyor.

VEKİL TRANSFERİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK


Hürriyet’ten Girem Karakış’ın haberine göre, AKP milletvekili transferiyle ilgili diğer ülkelerdeki sistemleri tek tek inceledi. Buna göre, milletvekillerinin başka partiye geçmesinin önünü kesecek bir düzenlemeye gidilmemesi planlanıyor. Ancak başka partiye geçen milletvekili, grup kurma sayısına dahil edilmeyecek. AKP kurmayları, “Seçimden sonra gruplar oluşsun ve bütün dönem o kabul edilsin. Gruptan çıkan bir milletvekili başka partide grup kurma sayısına dahil edilmesin. 20 kişi bile olsalar grup kuramayacaklar. Yani, grup kurma hakları yasaklanacak. Böylece milletvekilinin iradesine engel konulmamış oluyor” dedi.

CHP’den 20 milletvekilinin İyi Parti’ye geçmesiyle başlayan dayanışmanın böylece önüne geçilmiş olacak.

SEÇİM BARAJI YÜZDE 5’E DÜŞECEK

Seçim barajıyla ilgili tartışmalar da sürüyor. Parti kaynakları, “Barajın yüzde 5’e çekilmesi ağır basıyor. Fakat iki seçenek de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak” ifadesini kullandı. Toplantılarda, koronavirüs nedeniyle birçok toplu etkinliğin online olarak yapıldığı, ancak partilerin kongrelerini online olarak yapamadığı konusu da gündeme geldi. Bunun önüne geçebilmek için Siyasi Partiler Kanunu’na “tüm partiler kongrelerini, online yapabilecek” maddesi eklenecek. AKP’nin, muhtemel salgın ya da başka durumlarda, seçimlerin online da yapılabilmesi için çalışma yürüttüğü öğrenildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ