AKP ve MHP oylarıyla Baydemir'e 'Kurdistan' cezası..

HDP Şanlıurfa Milletvekili ve HDP Sözcüsü Osman Baydemir, mecliste bütçe görüşmelerine ilişkin konuşmasında, kullandığı 'Kurdistan' kelimesinden dolayı 2 gün genel kuruldan çıkarma cezası verildi.
HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Meclis bütçe görüşmelerinde konuşurken, “Ben Kürdistan’dan gelen bir temsilci olarak benim şu isteğim bu çatı Türk’ün ve Kürt’ün ortak çatısı olmalıdır” dedi. Bu sözler üzerine AKP’li vekillerin teklifi üzerine Baydemir’e ‘Kürdistan’ ifadesi nedeniyle 2 gün Genel Kurul’dan çıkarma cezası verildi. HDP milletvekilleri Baydemir’le birlikte Meclis’i terk etti.

Baydemir’in, ‘Kürdistan’ ifadesini kullandığı sırada AKP’li vekillerden tepki geldi. TBMM Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı da, Baydemir’e, ‘Kürdistan neresi’ diye sordu. Baydemir bu soru üzerine elini kalbine koyarak, “Aha Kürdistan şurası” dedi.

‘BU CEZADAN UTANÇ DUYULACAK’


Bahçekapılı daha sonra, “Siz Kürdistan vekili değilsiniz, siz Şanlıurfa’nın vekilisiniz” dedi. Tartışma üzerine Baydemir’e sözleri nedeniyle Meclis’ten geçici olarak çıkarma cezası teklif edildi. HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ceza istenmesi üzerine, “Genel bir yasak amacı varsa ırkçılık inkarcılıktır. Bu ceza çıkarsa gelecekte bundan utanç duyulacaktır. ‘İnkârcılığı, ırkçılığı tarihe gömdük’ derken bu ceza verilirse bu utanç buna oy verenlerin olacaktır” dedi.

BAHÇEKAPILI: ‘KÜRDİSTAN VEKİLİ’NE İSTEDİK

Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ise, ‘Kürdistan’ değil, ‘Ben Kürdistan vekiliyim’ sözleri nedeniyle 2 birleşim çıkarma cezası teklif edildiğini söyledi. Ancak Meclis tutanaklarında Baydemir’in sözleri, “Ben Kürt halkının bir evladı olarak, Kürdistandan gelen bir temsilci olarak” şeklinde yer aldı. Tutanaklar Bahçekapılı’yı yalanladı.

AKP VE MHP OYLARIYLA BAYDEMİR’E CEZA

Tartışmaların ardından, Baydemir ceza istemiyle ilgili savunma yaptı. Ardından oylamaya geçildi. AKP ve MHP milletvekilleri ceza yönünde el kaldırdı ancak karar yeter sayısı olmadığı gerekçesiyle oturuma ara verildi. Daha sonra yapılan oylamada Baydemir’e 2 gün Genel Kurul’dan çıkarma cezası verildi.

***

TUTANAKLARA NASIL GEÇTİ?

Osman Baydemir’in sözleri tutanaklara şöyle yansıdı:

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) – Ama, bizim bir rolümüz var, bir misyonumuz var. Ben Kürt halkının bir evladı olarak, Kürdistan’dan gelen bir temsilci olarak benim şöyle bir rolüm var.

MEHMET MUŞ (İstanbul) – Neresi Osman Bey? Neresi Kürdistan?

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) – Kendime şöyle bir rol biçiyorum.

MEHMET MUŞ (İstanbul) – Osman Bey, neresi Kürdistan? Neresi burası?

BAŞKAN – Sayın Baydemir…

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) – Bu çatı Türk’ün ve Kürt’ün ortak çatısı olsun.

MEHMET MUŞ (İstanbul) – Neresi burası, neresi? Kürdistan neresi?

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) – Bu çatı, herkesin ortak çatısı olsun.

MEHMET MUŞ (İstanbul) – Kürdistan neresi? Neresi Osman Bey?

GÖKCEN ÖZDOĞAN ENC (Antalya) – Kürdistan neresi?

BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, bir dakika…

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) – Eğer siz Kürtleri dışlarsanız, eğer siz Kürtleri yok sayarsanız, eğer siz Kürtleri cezaevlerine koyarsanız nihayetinde 80 milyonun tamamı kaybetmiş olacaktır. Gelin, hiç kimsenin kaybetmeyeceği bir siyasal rejim oluşturalım.

Baydemir konuşmasını bitirdikten sonra da tartışma devam etti. Meclis Başkanvekili Bahçekapılı, Baydemir’e tekrar sözlerinin anlamını sordu. Baydemir, elini kalbine götürerek “Aha şurası Sayın Başkan, aha şurası, Kürdistan şurası” yanıtı verdi. Bahçekapılı bu açıklamaya, “Siz burada Kürdistanın vekili değilsiniz, siz burada Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olan Şanlıurfa’nın Milletvekili olarak bulunuyorsunuz Sayın Baydemir. Lütfen bunu unutmadan bu kürsüye gelip konuşun bundan sonra” dedi.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ