AKP seçimlerde kazandıracak formülü arıyor

‘Daraltılmış bölge’ sistemi üzerinde çalışılıyor...
16 Nisan referandumuyla birlikte ‘Türk tipi başkanlık sistemine’ geçen Türkiye’de iktidar, oylarının azalmaya başladığı endişesiyle seçim sisteminde de değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

İktidar yanlısı Yeni Şafak gazetesinin bugün manşetten duyurduğu habere göre; AKP’de 12 kişiden oluşan bir heyet yeni seçim kanunu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Hüseyin Likoğlu imzasıyla yayınlanan habere göre, çalışılan sistemler içinde en dikkat çekici olanı “daraltılmış tercihli sistem”… Türkiye’de en son 1991 seçimlerinde uygulanan daraltılmış tercihli sisteme göre, siyasi partiler, her seçim bölgesi için milletvekili sayısının iki katı aday gösteriyor. Oy pusulalarında her partinin o seçim bölgesindeki milletvekili adaylarının isimleri yer alıyor. Vatandaş oy kullanırken, önce partiyi tercih ediyor ardından da kimi milletvekili görmek istiyorsa onu işaretliyor.

Daraltılmış tercihli seçim sistemine göre, seçim bölgeleri sayısı arttırılacak, 6’dan fazla milletvekili çıkaran illerde birden çok seçim bölgesi oluşturulacak. Siyasi partiler, her bir seçim bölgesi için milletvekili sayısının iki katı aday gösterecek. Partiler, Yüksek Seçim Kurulu’na verdikleri listelerde sıralama yapacak. Ancak, seçmen tercihi ile sıralamayı değiştirebilecek. Daraltılmış tercihli sisteme göre, her seçmen sadece bir milletvekiline oy verebilecek.


Anayasa değişikliği ile milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarıldı. Seçim barajının yanı sıra Türkiye vekilliğinin de ele alındığı çalışmada, 100 vekilin partilerin oy oranlarına göre tahsis edilmesi de konuşuluyor.

1987 seçimlerinde ‘daraltılmış bölge’ seçim sistemi uygulanmış, yüzde 36 oyla birinci parti olan ANAP parlamentonun yüzde 65’ine hakim olmuştu.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ