AKP içinden 'Pelikan savaşı'na dair: 'Bedel ödemeye devam edilir'

AKP’de “Pelikancılar” üzerinden başlayan kavga, günden güne parti içi kaosa dönüşe işaret ediyor.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın arkasında olduğu söylenen ‘Pelikancılar’ın son hedefi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül olunca kulisler de hareketlendi.


Bakan Gül'ün, "Düne kadar F...Ö'cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar, çıkıp bize F...Ö ile mücadele dersi vermeye kalkmasınlar" çıkışı sonrası AKP kaynaklarının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşerek, rahatsızlıklarını bizzat ileten Bakan Gül'ün bu tartışmadan "güçlenerek çıktığı"nı ifade ettikleri belirtiliyor.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre, Sabah yazarı Dilek Güngör'ün, yargıdaki atamaları eleştiren yazısıyla gündeme gelen tartışmada, Gül ve Albayrak’ın yaşadığı anlaşmazlıklara işaret ediliyor.

Albayrak ve ekibinin, kendilerine yakın bazı isimlerin atanmasını istediği, Gül'ün de buna direndiği iddiaları dile getiriliyor. Gül'ün Güngör'ün yazısıyla hedef alınmasından da Albayrak ve ekibini sorumlu tuttuğu ifade ediliyor.

Haberde aktarılan bir başka iddiaya göre ise Gül'ün hedef alınmasının altında, olası bir kabine değişikliğinde kabine dışında kalmasının sağlanması çabası yatıyor. Hatta olası bir kabine değişikliğinde, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi sürecinde aktif rol oynayan Ali İhsan Yavuz'un, Adalet Bakanlığı'na getirilmek istendiği idddiaları da kulislerde seslendiriliyor.

Bu gelişmelerin ardından Gül'ün, Erdoğan'la görüştüğü ve yaşadığı sıkıntıları aktardığı basına yansımıştı.

BBC haberinde, Gül'ün görüşmeden memnun ayrıldığı, daha sonra partinin MYK'sinde, TBMM'ye sunulacak yargı paketi ile igili kapsamlı sunum yaptığını ve soruları da tek tek yanıtladığını ifade ediliyor.

Bir AKP’li kaynak, AKP'nin yerel seçimlerde büyükşehirleri kaybettiğine dikkat çekerek, partinin iç kavgalarla zaman kaybetmesi halinde bedel ödemeye devam edeceğine işaret ediyor.

Söz konusu kaynak, "Reformcu kimliğimize dönmezsek, yeniden toplumu kucaklayacak hamleleri yapmazsak, parti olarak bedel ödemeye devam ederiz. Onun için kendi iç kavgalarını büyüten değil, dışa dönük bir parti kimliğini korumamız gerekir. Bunun en kuvvetli ayağı da yargı ile ilgili atılacak adımlar olacak" ifadesini kullanıyor.

"Maklube tartışması"nın kamuoyuna yansımasını da değerlendiren AKP'li siyasetçi, "Tartışmanın sonucuna bakmak lazım. Bu tartışmadan Abdülhamit Gül güçlenerek çıktı" yorumunu yapıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ