Akif Beki: Beka sorunu da faniymiş, geriye HDP’nin meşru muhatap görülmesi kaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski danışmanı Karar Gazetesi yazarı Akif Beki, Cumhur İttifakı’ndan gelen Abdullah Öcalan hakkındaki açıklamalar ve hayata yeniden geçen uygulamaları değerlendirirken, “Geriye HDP’nin meşru muhatap görülmesi kalıyor.” dedi.


Karar Gazetesi yazarı Akif Beki, bugünkü yazısında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Öcalan için “Bence avukatlarıyla görüşsün” demesini, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün “Öcalan’ın görüşme yasağına ilişkin kararları kaldırıldı” ifadesini ve Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Burhanettin Duran’ın “Sayın Öcalan” sözlerini değerlendirdi.

BEN DİYEYİM TELKİN SİZ DEYİN TALİMAT


Beki yazısında “Adalet Bakanı Gül ilan etti, Öcalan’ın avukatlarıyla görüşme yasağı resmen kaldırıldı. Koster arızaları, hava muhalefetleri ve mahkeme kısıtlamalarıyla geçen tam 8 yıl aradan sonra… Avukatları ilk görüşmelerini 2 Mayıs’ta yapmış, ardından da Öcalan’ın örgütlerine ‘demokratik uzlaşma arayın ve devletin hassasiyetlerini gözetin’ çağrısını kamuoyuna açıklamışlardı. Ben diyeyim telkin, siz deyin talimat; Öcalan’a ‘görüş izni’ açılımının altından işte böyle bir ‘devletle anlaşmaya çalışın’ sürprizi çıktı” ifadelerini kullandı.

KARDEŞİNİN GÖRÜŞMESİNİ ERDOĞAN BİZZAT DUYURMUŞTU

Beki yazısında şunları dile getirdi: “Öcalan’ın muhataplarını tek tek sıralamaya gerek yok. İktidar sözcülerinin gözüyle tanımlarsak; terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP, düşman dış güçlerin maşası Kandil’deki terör şefleri ve onların Suriye’deki piyonu YPG… İmralı’daki Öcalan’ın, mesajını örgütlerine ulaştırmasına devlet yeniden izin vermeye başladı. İlk aracı da avukatları değildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce ocak ayında kardeşi Mehmet’i de görüşmeye gönderdiklerini bilhassa duyurmuştu.”

DEVLET BAHÇELİ’DEN VİZE ALINDI

Beki, “MHP lideri Bahçeli’den de vize alındı üstelik. ‘Avukatlarıyla görüşebilir’ diyerek Öcalan’la temas serbestisini onaylamıştı. Bozuk kosteri onarttığı gibi, bekamızı nelerin riske attığı hususunda da tadilata gidiyor iktidar. Ki, böyle şeyler artık beka sorunu teşkil etmiyor. Milli varlığımızı tehlikeye düşürerek bu topraklarda baki kalmamıza bir tehdit oluşturmuyor bundan böyle. Hatta iktidar sözcülerinin dili, ‘Sayın Öcalan’ hitabına bile tekrar kaymaya yüz tuttu” diye yazdı.

SAYGIYLA BAHSETME KONUSUNDA ZİHNİ HAZIRLIK

Beki şunları aktardı: “Gerçi; Cumhurbaşkanlığı kurul üyesi Prof. Burhanettin Duran, önceki gün NTV’de ‘sayın’ ifadesini sehven ağzından kaçırdığını söyledi. Beyan esastır, sehven diyorsa sehvendir. Öcalan’a planlı bir itibar iadesi maksadıyla yapılmamıştır. Ama belli ki adından saygıyla bahsetmek konusunda yeniden bir dikkat ve zihni hazırlık eşiğindeyiz. Ağız alışkanlığından kaynaklansa, bunca zamandır sürçmeyen dil ne diye şimdi yalpalamaya, sürçmeye başlasın ki…”

GERİYE HDP’NİN MEŞRU MUHATAP GÖRÜLMESİ KALIYOR

Beki yazısını şu ifadelerle noktaladı: “Geriye, HDP’nin yeniden yasal bir siyasi parti olarak görüldüğünün teyidi ve meşru muhatap muamelesiyle gönlünün alınması kalıyor. Bekamıza zeval getirecek şeyler olsa Cumhur İttifakı, bunlara tevessül eder miydi hiç?”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ