Adalet Bakanlığından bir yıl sonra “15 Temmuz’da işkence” cevabı!

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun tutuklu ve hükümlülerin maruz kaldıkları işkence-kötü muameleye ilişkin soru önergesine Adalet Bakanlığı bir yıl sonra yanıt verdi.


Adalet Bakanlığı, bakanlığa 9 ayda 396 işkence ve kötü muamele başvurusu yapıldığını açıkladı.

Adalet Bakanlığı, CHP’li Tanrıkulu’nun 15 Temmuz sonrasındaki süreçte ceza infaz kurumlarında artan kötü muamele ve işkence iddialarıyla ilgili ise ‘medyadaki iddiaları takip ediyoruz’ cevabıyla yetindi.


CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanlığı’na “Tutuklu, hükümlü veya yakınlarına kötü muamele, şiddet, insanlık onuruna yakışmayacak şekilde muamele, sağlık hakkına erişim gibi konularda ilgili mercilere ulaşmış kaç şikâyet bulunmaktadır?” diye sordu.

15 TEMMUZ SONRASI İŞKENCE İDDİALARI TAKİP EDİLİYOR

BirGün’ün haberine göre, cezaevlerinin sivil toplum kuruluşları tarafından denetlendiği belirtilen Adalet Bakanlığı cevabında şunlar kaydedildi: “Hükümlü ve tutukluların sağlık ve yaşam koşulları, iç güvenlik, sevk ve nakil işlemleri ile ilgili aksaklık ve eksiklikler yetkili mercilere bildirilmektedir. 15 Temmuz sonrasındaki süreçte ceza infaz kurumlarında kötü muamele ve işkenceye dair medyada yer alan iddiaları takip etmek üzere Bakanlığımız Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde özel bir birim oluşturulmuştur.”

396 İŞKENCE BAŞVURUSU VAR

“Hükümlü ve tutuklulara karşı kötü muamele vakalarının yaşanmaması için mevzuatımızda köklü değişiklikler yapılmıştır” denilen cevapta, 1 Ekim 2019’dan 18 Haziran’a kadar 396 işkence ve kötü muamele başvurusu yapıldığı belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ