​Abdüllatif Şener: Parti teşkilatında çalışmış insandan hâkim, savcı olmaz

"Hakim ve savcı adayları seçilirken AKP teşkilatlarında görev yapmış avukatlara öncelik veriliyor; 173'ünde F… bağlantısı şüphesiyle kura töreni erteleniyor"
Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun yaklaşık bin hakim ve savcının görev yerlerinin belirlenmesi için pazartesi günü yapmayı planladığı kura törenini, 173 kişinin F… irtibatlı olabileceği yönündeki güvenlik soruşturması raporu nedeniyle ertelediği iddiasını değerlendiren Eski Başbakan Yardımcısı ve AKP'nin kurucularından Abdüllatif Şener, siyasi partilerin teşkilatlarında görev yapmış kişilerin bu görevlerde bulunmaması gerektiğini savundu.
 
Kişisel Twitter hesabından konuya dair yorumda bulunan Şener, "Bin avukat, hakim ve savcı adayı olarak mesleğe alınıyor. Adaylar seçilirken AKP teşkilatlarında görev yapmış avukatlara öncelik veriliyor. 173’ünde F… bağlantısı şüphesiyle kura töreni erteleniyor. AKP veya CHP... Parti teşkilatında çalışmış insandan hakim savcı olmaz” ifadelerini kullandı.
 
Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre Adalet Bakanlığı, geçen yıl yaptığı avukatlıktan hâkimliğe geçiş sınavı sonucunda yargıya yaklaşık bin hâkim ve savcı adayı aldı. Bu avukatların büyük bölümünün AKP teşkilatlarında yönetici ve üye konumunda olduklarının ortaya çıkması, CHP tarafından 'partili yargı' yaratacağı gerekçesiyle eleştirilirken; 5 Mart’ta yapılması beklenen kura töreni ise ertelendi. HSK, erteleme gerekçesiyle ilgili herhangi bir açıklamada bulunmazken; kararın perde arkasında MİT ve emniyetten gelen güvenlik soruşturması raporunun yer aldığı iddia edildi. Uludağ’ın haberine göre, güvenlik soruşturması sonucunda bin hâkim ve savcı adayından 173’ünün üzeri çizildi. Bunların büyük bölümünün F… ile bağlantısı tespit edildi. F… bağlantılı olabileceği belirtilen kişiler arasında AKP üyesi avukatların da bulunduğu öne sürüldü.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ