“28 Şubat artığı akıl hocalarınız mı bu aklı size veriyor?"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, iktidarı toplumsal kırılganlıkları tahrik etmekle suçlayarak, "28 Şubat artığı akıl hocalarınız mı bu aklı size veriyor?" diye sordu: Bir gün işkence haberleri, diğer gün kaybolan vatandaşlar...

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, iktidarı toplumsal kırılganlıkları tahrik etmekle suçladı. Partisinin Adıyaman 1’inci Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada Davutoğlu, “28 Şubat artığı akıl hocalarınız mı bu aklı size veriyor? Türkiye’yi yeniden 1990’lara döndürmenize müsaade etmeyeceğiz. Hukuku bir silaha dönüştürmenize müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“NİÇİN TOPLUMSAL KIRILGANLIKLARI TAHRİK EDİYORSUNUZ?”


Davutoğlu, iktidarın attığı adımların gerginliği artırdığını, birlik ve bütünlüğü zedelediğini, terörü yeniden davet ettiğini öne sürerek, “10 yıl önce yapılmış bir açıklamayı, 8 yıl önce atılmış bir tweeti, 6 yıl önce başlatılmış bir soruşturmayı bugün hiçbir şey yaşanmamış gibi yeniden gündeme almak hukukun dibine kibrit suyu dökmektir. 6 yıl önce işlenmiş suçun hesabını sormadıysanız bu acziyettir.” dedi.

“TTB’Yİ TERÖR ÖRGÜTÜ YOK EDER GİBİ KAPATACAKLAR”

Davutoğlu’nun konuşmasında şunları söyledi:

"Salgınla mücadelenin kahramanları koalisyonun küçük ortağının hedefinde. Adeta bir terör örgütünden bahseder gibi doktorlardan bahsediyor. Bıraksanız Türk Tabipleri Birliği’ni bir terör örgütünü yok eder gibi kapatacaklar. Yemin ediyorum tarihe utançla yazılırsınız.

Uzaktan eğitim devam etmektedir ancak yoksul kesimin internet erişimi yok. Evlerinde bilgisayar veya tablet yok. Bu durum ciddi bir fırsat eşitsizliğidir. Milli Eğitim, bu çocukların fiziksel ve teknolojik eksikliklerini telafi etmek için hiçbir adım atmamıştır.”

“AYM NE YAPARSA MUTLU OLURSUNUZ?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, AYM Başkanı Zühtü Arslan’ı hedef almasına da tepki gösteren Davutoğlu “İçişleri Bakanı, Anayasa Mahkemesi ile tartışmaya giremez. Eğer girerse bunun ismi tartışma, atışma veya didişme olmaz. Bunun ismi buz gibi devlet krizi, hükümet krizi, demokrasi krizi olur! Ne istiyorsunuz? Ne yapsın AYM? Ne yaparsa mutlu olursunuz?

Niçin Anayasa Mahkemesi’ne saldırıyorlar biliyor musunuz? Tamamen keyfi, denetlenmeyen, gayr-i hukuki bir yönetim istiyorlar. Ellerindeki güç yetmiyor bir türlü. Buna o kadar alıştılar ki, AYM’nin arada sırada yaptığı hukuk hatırlatmasına tahammül edemiyorlar” diye konuştu.

“BU SİSTEM HER GÜN BAŞKA BİR FELAKETE YOL AÇIYOR”

Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İktidarla vatandaşın birleştiği tek yer kaldı kardeşlerim. İktidar da ailesinin derdine düşmüş durumda vatandaş da. İktidardakiler ailelerini nasıl daha zengin ederim derdinde, millet ailesinin karnını nasıl doyuracağının derdinde. Türk Lirası’nı herkesin “Aman bulaşmayayım” dediği hale getiren, kredi notumuzu 25 yıl önceki seviyenin altına düşürenler “yerli ve milli”, bu politikalarla “Türkiye’yi dönüşü olmayan bir yere sürüklüyorsunuz yapmayın” diyenler “Battık bittik lobisi” öyle mi?

BİR GÜN İŞKENCE HABERLERİ, DİĞER GÜN KAYBOLAN VATANDAŞLAR

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi her Allah’ın günü başka bir felakete yol açıyor. Her gün akıl almaz insan hakları ihlalleri ortalığa saçılıyor. Bir gün işkence haberleri, diğer gün kaybolan vatandaşlar…

Bir yandan terör örgütü liderinden mektup alacak, oy isteyeceksin, diğer yandan kendi seçmenine öfke aşılamak için elinde kalem olanları içeri atacaksın. Buradan suç duyurusunda bulunuyoruz, devletin televizyonuna Osman Öcalan’ı kim çıkartmışsa, yargılansın. Ekonomiyi batırdığınızı toplum gördü; bu krizden çıkış için gerilimi artıracak adım atmak kötülüktür. Büyük nutuklarla politikada adımlardan vazgeçtiğinizi, geri çekildiğinizi görüyoruz; bunu unutturmak için toplumsal barışımızı bozmaya yeltenmeyin.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ