2013 ABD gezisindeki bakanlardan eser kalmadı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kez ikili ve çoklu ziyaret için Washington’a 2013 yılının yine 16 ve 17 Mayıs tarihlerinde gelmişti.
O zamanlar Başbakan olan Erdoğan, Beyaz Saray’da 1. sınıf bir karşılama ile karşılanmış, henüz Gezi protestolarının başlamadığı (bu ziyaretten 2 hafta sonra başlamıştı) o dönemde her ne kadar bazı eleştirilere muhatap olsa da, genelde pozitif bir imaj sahibi idi.

Erdoğan ve yanındaki ekibi önce heyet halinde Obama ile görüşmüş, sonra Rose Garden’da bir basın toplantısı yapılmıştı. Erdoğan ABD Dışişleri Bakanlığına götürülmüş, onuruna verilen öğlen yemeğinde bulunduktan sonra 2. gün tekrar Beyaz Saray’a gelerek bu kez 3 kişilik bir kadro ile, ‘Kırmızı Oda’da görüşmüştü.Peki 2013 yılının Beyaz Saray heyetindekiler şimdi nerelerde?

Bülent Arınç: Arınç o zamanlar Erdoğan’ın halen Başbakan Yardımcısı ve en güçlü müttefiği idi. Zaten hemen sağ kolu gibi yanıbaşında oturmuştu. Arınç bugünlerde ise tamamen Erdoğan’ın çevresinden kopmuş, ve sabah akşam ‘Erdoğancı’ grup tarafından saldırı altında. Hakkında ‘FETÖ’ cü suçlamaları var. Metin Metiner gibi ‘Erdoğancı’ milletvekilleri tarafından ağır saldırılar altında.

Ahmet Davutoğlu: Arınç, Erdoğan’ın sağ yanında iken, Davutoğlu ise sol yanında Obama ile görüşmeye girmişti. O zamanlar Dışişleri Bakanı olan Davutoğlu’nun halen yıldızı parlıyordu. Suriye konuları henüz tümüyle ‘başarısızlık’ gibi görünmüyordu. Zaten Obama ile görüşmenin baş gündemi de Obama’yı Türkiye politikalarına çevirmekti. Bu görüşmelerden 1.5 yıl kadar sonra Başbakan oldu. Ve 1.5 yıl kadar o görevi devam ettiren Davutoğlu, 2016 Mayıs’ında görevinden azledildi. O zamandan beri sessiz ama halen yine Erdoğancıların saldırılarına uğruyor.

Egemen Bağış: Bağış 2013 yılında Erdoğan kabinesinin en havalı, en önde gelen isimlerinden biri idi. Beyaz Saray’daki görüşmede Arınç’ın hemen yanında oturan Bağış, ”beraber ıslandık yağan yağmurda” diyerek Erdoğan ve Obama’nın basın toplantısı esnasında yağan yağmurdan yola çıkarak, iki liderin çok iyi anlaştığını anlatan bir de tweet atmıştı. AB Bakanı olarak Washington’a da sıkça gelir, farklı düşünce kuruluşlarında konuşur, AB’ye dersler verirdi. Bağış ayrıca Washington’a her geldiğinde Gülen’e yakın kuruluşlara uğramayı asla ihmal etmezdi, diğer birçok bakan gibi. Bağış Gezi protestoları başladığında, bu protestoları Batı’ya bağlayan komplo teorilerini yabancı basına anlatanların başını çekiyordu. Bağış 17-25 Aralık sonrası istifa etmek zorunda kalan 4 bakandan biri oldu. Bir süre sessiz kaldı. 2015 yılının Mayıs ayında tekrar Cumhurbaşkanı danışmanı oldu. Bağış, Türkiye’de AKP Milletvekili olmadan önce uzun yıllar ABD’de Türk toplumları ile çalıştı, liderlik yaptı. Ondan dolayı da Bağış yoğun şekilde ABD’de sıkça gelir giderdi. Bağış ne var ki Zarrab’ın 2016 yılının Mart ayında tutuklanmasından itibaren ABD’ye gelmiyor. Birçokları bunun nedeni olarak Bağış’ın da Zarrab’ın iddianamesinde sanıklardan biri olduğu şüphesine bağlıyor. Bağış, ABD’yi çok iyi bilmesine ve ABD-Türk toplumları ile eski bağlarına rağmen yine Washington’a gelmedi.

Zafer Çağlayan: Çağlayan 2013’de Ekonomi Bakanı idi. O da Washington’a sıkça gelir ve görüşmelere katılırdı. Çağlayan, Bağış gibi 17-25 Aralık yolsuzluk dosyaları sonrası istifa etti. Çağlayan’ın da Zarrab ile bağlantıları olduğu tapeler ortaya çıktı. Çağlayan, Zarrab’ın ABD’deki savcısı Preet Bharara’nın da iddianamesine kol saatleri ile girdi. Bharara’nın iddianamesinde 45 milyon dolar kadar rüşveti Zarrab’dan almakla suçlandı. Çağlayan şimdilerde gözlerden çok uzaklarda yaşıyor.

Taner Yıldız: Yıldız Enerji Bakanlığını, Erdoğan’ın damatı Berat Albayrak’a devretmesi sonrası gözlerden uzak.

İsmet Yılmaz: Zamanın Savunma Bakanı Yılmaz da gözler uzak.

Mevlüt Çavuşoğlu: 2013 yılındaki görüşmede AKP Grup Başkanvekili ve bakan olmamasına rağmen bulunan Çavuşoğlu, şimdi ise Dışişleri bakanı olarak belki de şansı yaver giden tek isim. Bu aralar ise bakanlığın son demine geldiği ve yerini Sözcü İbrahim Kalın’a bırakacağı söylentileri dolaşıyor.

Numan Kurtulmuş: Kurtulmuş şimdilerde AKP Sözcüsü. Çavuşoğlu gibi yerini korumakla kalmayıp, aradan geçen 4 yıl içinde AKP içinde yükselmesini bildi. Şimdi TRT’de ‘temizlik’ yapıyor.

Ayşe Nur Bahçekapılı: 2013’de olduğu gibi Grup Başkanvekilliğine devam ediyor. 2013 görüşmesine neden katıldığı çok anlaşılamamıştı.

16 Mayıs 2017 fotoğrafıİlhan Tanır/washingtonhattı
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ