Kanser hastası öğretmen: Ücret farkından dolayı medikal malzemeleri yıkayıp kullanıyorum

Kanser hastalığıyla boğuşan emekli öğretmen Necip Yurdakul, pahallı olan malzemeleri alamadığından dolayı tekrar alması gereken medikal araçları yıkayıp tekrar kullanıyor.
Kanser hastası emekli öğretmen Necip Yurdakul, kullanması gereken medikal malzemeler ve ilaçlara ödediği yüksek fark ücretlerinin altından kalkamadığını anlattı: “Sağlığımı riske atıyor, çoğu kez temizleyip tekrar tekrar kullanıyorum malzemeleri.”

Evrensel’den Derya Kaya’nın haberine göre kanser hastaları son dönemde tedavileri için gereken medikal malzeme ve ilaçlara ödedikleri artan fark ücretlerinden dolayı sıkıntı yaşıyor. O hastalardan biri de 19 yıldır kanser tedavisi gören Yurdakul.

1999’da kalın bağırsak kanseri teşhisi konulan Yurdakul, o günden bu yana hastalığın iyileşmesi için uğraş veriyor. Yıllardır tedavi gören Yurdakul, öğretmenken 2001’de hastalığı dolayısıyla malulen emekliliğe sevk edilmiş. Yurdakul, tedavisi için gereken medikal malzeme ve ilaçlara ödediği yüksek farkını artık ödeyemez duruma geldiğini belirtti.


Yurdakul, açık ameliyat geçirdiğini ve sürekli ameliyat bölgesini temizlemek zorunda olduğunu belirterek medikal malzemelere ve tedavisi için gerekli ilaçlara artık fark ödemek istemediğini söyledi. Yurdakul, bu konuda Meclis’teki birçok milletvekiline de ulaşarak kanser hastalarının yaşadıkları sorunları ve her geçen ay artan fiyatların hastalara getirdiği yükü gündeme getirmiş.

Konuya ilişkin dava açma hazırlığında olan Yurdakul, bunun sadece kendinin değil bütün kanser hastalarının sorunu olduğuna dikkat çekti.

Yurdakul, kanser hastası olarak yaşadığı durumu şu sözlerle anlattı: “Aldığım emekli maaşı belli 2 bin 200 lira. İki ayda bir belirli medikal cihazları almak zorundayım; açık olan ameliyatlı bölgenin temizliğini yapabilmek için. Hatta riske bile atıyorum sağlığımı. Çoğu kez temizleyip tekrar tekrar kullanıyorum malzemeleri. Bu ay 851 lira malzemeler için bana çıkartılan fiyat. Bunun 474 liralık farkını ben ödedim. Bir önceki aldığımda fark 385 liraydı. Bir emeklinin bu kadar farkı ödeyebilmesi çok zor. Sosyal hukuk devleti olması gereken bu devlette ben sağlıklı bir şekilde yaşamımı sürdürmek istiyorum. Maaşım belli, ödediğim fark belli! Ben bunun altından kalkamıyorum. Hiçbir fark ödemek istemiyorum. Bu sadece benim sorunum da değil kanser hastası olan herkesin sorunu.”


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ