TRT'de tasfiye tedirginliği: Çalışanlar diken üstünde

Seçim öncesi yayınlanan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile TRT’ye şirket kurma yetkisi verilmişti.
Yayımlanan KHK sonrası TRT’de emeklilik haricinde 3 bin kişilik istihdam fazlası (İFP) personel tespit edildiği basına yansımıştı. Emekliliği gelmiş personel, emekliliğini talep etmediği takdirde İFP’ye dahil edilecek. İFP’ye dahil edilecek personel ise Devlet Personel Ofisi havuzuna veya ihtiyaç eksiği olan diğer kamu kurumlarına gönderilecek.

Emekliliği gelmeyenler ise performans karşılığında TRT bünyesinde kurulan şirketlerde sözleşmeli olarak çalıştırılacak. Bunu kabul etmeyenler ise Devlet Personel Ofisi havuzuna gönderilecek. TRT'de KHK nedeniyle tasfiye tedirginliği yaşanıyor.

DW Türkçe'den Burcu Karakaş'ın haberine göre TRT çalışanları diken üstünde. Çalışanlar, mobbinge maruz kaldıklarını iddia ediyor.


TRT çalışanı Osman Köse, KHK ile geçirilen maddelerin asıl amacını istenmeyen kadrolu personelin kurumdan uzaklaştırması ve iktidara yakın kişilerin yüksek ücretle işe alınabilmesi olarak açıklıyor.

KHK ile kadrolu personel sayısı yaklaşık 7 bin olan TRT'de emekliliğe hak kazanan 2 bin civarında çalışanın emekli edilebileceğini söyleyen Köse, "Ayrıca 3 binden fazla kişinin de diğer kamu kurumlarına gönderileceği dile getiriliyor. Yani yaklaşık beş bin kişi kurumdan uzaklaştırılacak. Bu konu, TRT yöneticilerinin bir araya geldiği toplantılarda ifade ediliyor” sözlerini kullanıyor.

Yürürlüğe giren KHK'den üç gün sonra kurulan "Değişim Ofisi” adlı yerden TRT çalışanlarına "Emekliliğinizi hak etmişsiniz, emekli olacak mısınız” sorusu yöneltiliyor. Olumsuz yanıt verenlere ise bir başka kamu kuruluşuna gönderilebileceği bilgisi veriliyor:

"Görevlendirilen personel emekliliği dolmuş TRT çalışanlarını arıyor. ‘Merak ettiğiniz soru varsa cevaplayalım' diyorlar. Başka kuruma geçmek isteyip istemeyeceklerini soruyorlar. Ancak asıl mobbing, yöneticiler tarafından yapılıyor. Onlar da ‘Emekli olmazsan başka kuruma göndereceğiz' diyorlar.”

Habere göre ismini vermek istemeyen 25 yıllık bir TRT çalışanı psikolojik baskı yaratıldığını söylüyor. TRT koridorlarına tepki, endişe ve huzursuzluğun hakim olduğunu dile getirerek senelerdir adaletsizliklerle karşı karşıya kaldıklarını anlatıyor.

TRT çalışanı, personelin onur kırıcı muameleler ile karşı karşıya kaldığı için kurumun cazibesinin kalmadığını söylüyor. ve uzaklaştırılmak istenen eski kadrolara uzun süredir mobbing uygulandığını ileri sürüyor:

"Gece 11'de canlı yayını olan insana sabah 9'de mesaiye gelmesi söyleniyor. Program koordinatörleri zaten istedikleri konukları ayarlayamıyor. Onun yerine konuklara çay kahve getiriyorlar” diyor. TRT'nin "propaganda makinası” olarak kurgulandığını ve çalışanların da buna alet edildiğini dile getirerek "Eski kadrolar ‘TRT'ciler' diye tabir ediliyor ve onlara kurtulunması gerekenler olarak bakıyor.”

 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ