Para karşılığı haber yayınlayan medya ve internet siteleri ile fiyat tarifesi ortaya çıktı

Para karşılığı haber yayınlayan, aralarında büyük haber ajanslarının da yer aldığı medya kuruluşlarının isimleri ortaya çıktı.
Journo haber sitesi, 50 TL’den başlayıp 4.500 TL’ye kadar değişen ücretlerle, çeşitli medya kurumlarında haber yayınlatan bir dizi halkla ilişkiler ve danışmanlık şirketinin ‘fiyat tarifesi’ni yayınladı.


Tarifede DHA, İHA, Star, Akşam, Haberler.com, turkiyegazetesi.com.tr, ensonhaber.com gibi gazete, haber ajansı ve siteler de yer alıyor. Tarifede adı geçen bazı sitelerden yalanlama geldi.

2 gün içinde yayınlatma garantisi

Journo’nun haberine göre, halkla ilişkiler ve danışmanlık adı altında hizmet veren bazı şirketler, ‘potansiyel müşterileri’ne e-posta yoluyla ulaşarak, çok sayıda haber sitesine istedikleri içeriği istedikleri biçimde ve iki gün içinde ‘yayınlatma garantisi’ veriyor. Ancak bu şirketler, haber içeriğinin müşterinin ‘sadece kendisiyle ilgili olmasını’ şart koşuyor. Başkaları aleyhine yapılacak haberleri kabul etmiyorlar.

Gönderilen tanıtım e-postalarında ise şu ifadeler yer alıyor: “… ile internet üzerinde 900’den fazla internet haber sitesine ve sektörel portallara haberlerinizi yayınlatabilirsiniz. Hazırlayacağınız içeriği 900 farklı internet sitesine 2 iş günü içerisinde yayınlayabiliriz. Sizin ya da şirketinizin bültenlerini doğrudan kaynaklarına eklemek ve garantili çözüm için bizimle iletişime geçin. Haber ajanslarının ve büyük haber sitelerinin içerisine haberlerini eklemek, birkaç günde milyonlarca kişiye erişmek isterseniz … online haber servisini deneyin.”


Fiyat listesinde başı DHA çekiyor

Journo’nun ulaştığı söz konusu ‘halkla ilişkiler’ şirketlerinden birinin e-postaya eklediği ‘fiyat tarifesi’nde, ‘irili ufaklı’yüzlerce site, atadıkları kimlik numaraları (ID) ve ‘yayınlama bedeli’ ile birlikte listeleniyor. Şirket, ‘online medya ilişkileri’ başlığı altında müşterilerinin içerik ve bültenlerini haber sitelerinde yayımlatmayı vaat ediyor.

Fiyat listesinde dha.com.tr 4.500 TL ile en yüksek fiyat istenen site olurken, onu 4.200 TL ile mynet ve 3.900 TL ile ensonhaber.com izliyor. Star ve Akşam gazetelerinin web siteleri için 2.400 TL, turkiyegazetesi.com.tr için de 2.100 TL isteniyor.

2 siteden yalanlama geldi

T24 ve shiftdelete.net siteleri, Journo’ya gönderdikleri açıklamalarla, halkla ilişkiler şirketinin söz konusu listesindeki yerlerini yalanladılar. T24, şirketin iddiasını reddederek, sitenin yayın hayatına başlamasının üzerinden geçen 10 yılda hiçbir haber/söyleşi/röportaj için -asla kabul edilemeyecek bir yaklaşımla- para veya başka herhangi bir karşılık beklemediği ve kabul etmediği belirtildi. Shiftdelete.net sitesi de böyle bir uygulamaları olmadığını, halkla ilişkiler şirketinin listesinden Journo’nun içeriği üzerine haberdar olduklarını bildirdi.

Bu arada Journo, sadece haberler.com sitesinin bu tür tanıtım haberlerine ‘ilandır’ ibaresini koyduğunu belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ