Fişlemede son nokta

AKP sonunda New York Times muhabirlerini bile fişledi. İtiraf polisten geldi..
ABD merkezli New York Times gazetesinin muhabiri Rod Nordland'ın Türkiye'ye girişine izin verilmedi.

Dün Londra'dan İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen Nordland'ın gümrükten geçmesine izin verilmezken gerekçe olarak havaalanı polisi tarafından "İçişleri Bakanlığı'nın listesindesiniz" dendi. Böylece AKP'nin yabancı gazetecileri de fişlediği ortaya çıktı. 

New York Times gazetesi konuyla ilgili yayınladığı haberde "Bugüne kadar 150'den fazla ülkede muhabirlik yapmış olan ve daha Aralık ayında Türkiye'den haber geçen Nordland'ın Türkiye'ye girişinin yasaklanması hükümetin yerli ve yabancı basına yönelik baskılarını artırmasının bir parçası gibi gözüküyor" ifadeleri yer aldı.


YABANCI GAZETECİLERİ FİŞLEME LİSTESİ
Gazetedeki habere göre Nordland havalimanına indikten sonra polis "İçişleri Bakanlığı'nın listesindesiniz" diyerek ülkeye girişini engelledi ve kendisini bir sonraki Londra uçağına bindirdi.

Gazetenin editörü Dean Baquet Türkiye'nin bu hamlesinin "haksız" ve "basın özgürlüğünü ayaklar altına alan" bir hamle olduğunu söylerken gazetenin başkan yardımcısı David McCraw da ilk defa bir muhabirlerinin Türkiye'ye girişinin yasaklandığıını belirtti.

Rick Gladstone imzalı haberde, Türkiye'nin hapisteki gazeteci sayısında dünya lideri olduğu, son dönemde Alman gazeteci Volker Schwenk ve ABD'li gazeteci David Lapeska'nın da ülkeye girişine izin verilmediği yer aldı.

TÜRKİYE'DE HERKES FİŞLİ
MİT'in fişleme listeleri "Bylock" kılıfına sokulup binlerce insan tutuklanmıştı. Aynı şekilde yerli gazetecilere yönelik fişleme listeleri de var. Gazetecilerde bu listelere göre akreditasyon veriliyor. Ancak ilk kez fişlemenin uluslararası boyuta taşındığı itiraf edilmiş oldu. 

Türkiye'ye girişine izin verilmeyen Rod Nordland, Afganistan'dan Suriye'ye kadar dünyanın en zorlu bölgelerine bile hiçbir engelle karşılaşmadan gidip haber yapabilmiş tecrübeli bir muhabir. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ