Dev medya kuruluşu yüzlerce kişinin işine son verecek

İngiliz yayın kuruluşu BBC, tasarrufa gidileceği gerekçesiyle 450 çalışanın işine son verecek.


BBC’den yapılan açıklamada, kurumun haber kolu BBC News içerisinde 2022 yılına kadar 80 milyon sterlin tasarrufa gidilmesine karar verildiği belirtildi. Bu kapsamda da BBC News içerisinde 450 çalışanın işine son verilecek.

İngiltere'deki Ulusal Gazetecilik Sendikası (NUJ) Genel Sekreteri  Michelle Stanistreet ise "Bu son derece zararlı tenkisatlar BBC’nin varlığı için tehlike" ifadesini kullandı.


BBC tarafından yapılan açıklamada Newsnight programı için üretilen yapımların sayısının azaltılacağı belirtildi. BBC 2, BBC Radyo 5 ve BBC Dünya Servisi'nde de bazı pozisyonların kapatılacağı ifade edildi.

BBC News Direktörü Fran  Unsworth, BBC’nin geleneksel yayından dijital yayına geçiş yaptığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"BBC’nin izleyici kitlesinin değişimi ile yüzleşmesi gerekiyor. BBC News’in gelecek 10 yılını önemli miktarda tasarruf yapabileceğimiz şekilde yeniden şekillendirmemiz gerekiyor. Kaynaklarımızın çok büyük kısmını geleneksel çizgideki yayıncılık için harcarken, dijitale yeteri kadar harcamıyoruz.”

BBC News, 1700’ü İngiltere dışında olmak üzere toplam 6 bin kişiyi istihdam ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ