Basın kartı iptallerinde Cumhurbaşkanlığı’ndan geri adım

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından keyfi bir şekilde Evrensel ve Birgün gazetesi çalışanlarının basın kartlarının iptal edilmesine yönelik tepkilerin ardından hükümetten geri adım geldi.
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada “İletişim Başkanlığı kamuoyundan gelen tepkiler üzerine geri adım atarak iptal ettiği Sarı Basın Kartlarını yeniden kullanıma açtı. Görünen o ki İletişim Başkanlığı yaptığı hatadan dönme yolunu seçti” denildi.


Sendika, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın geri adım atmasında “örgütlü mücadeleye” dikkat çekti.

TGS tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı geçtiğimiz hafta hukuk tanımaz bir karara imza atarak birçok gazetecinin basın kartını iptal etti. Meslektaşlarımızı görevlerini yapamaz duruma getirdi. Kartları iptal olan meslektaşlarımız meclise, bakanlıklara, adliyelere giremedi, haber takibi yapamadı. 

Ancak İletişim Başkanlığı kamuoyundan gelen tepkiler üzerine geri adım atarak iptal ettiği Sarı Basın Kartlarını yeniden kullanıma açtı. Görünen o ki İletişim Başkanlığı yaptığı hatadan dönme yolunu seçti. 

Meslektaşlarımızın yaşadıkları bu mağduriyeti giderme yolunu seçen İletişim Başkanlığına tekrar bir çağrıda bulunarak bir yıldır hiçbir gerekçe gösterilmeden verilmeyen turkuaz kartlarını da bir an önce vermeye çağırıyoruz. 

Tüm üyelerimizi ve meslektaşlarımızı bu çağrımıza destek olmaya davet ediyoruz.” 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından önce Evrensel ardından da Birgün gazetesi çalışanlarının basın kartları iptal edilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ