KGT'yi Süleyman Soylu'ya sordu

Siyah Transporter'la insanları kaçıranların KGT isimli birimden olduğu ortaya çıkmıştı.
CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, kendilerini KGT olarak tanıtan kişilerce kaçırılan üniversite öğrencisi Deniz Bahçeci’yi Meclis'e taşıdı.

Sarıhan, İçişleri Bakanı Soylu'ya, kendilerini KGT olarak tanıtan şahısların kim olduğunu sordu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, "Ankara'da bir kaçırma daha: Kim bu KGT?" başlığıyla yayınlanan haberi Meclis'e taşıdı.

Söz konusu haberde, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi öğrencisi aynı zamanda Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu  (SDGF) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi olan Deniz Bahçeci, 10 Ekim gecesi kaldığı öğrenci yurduna gittiği sırada önce kendilerini "polis" olarak niteleyen kişilerce kaçırıldığını, ardından da siyah bir minibüse teslim edildiğini söylemişti.


Sözkonusu siyah minibüs, Hizmet Hareketi'ne yönelik operasyonlarda kaçırılan 12 kişiyi hatılatmıştı. Sözkonusu 12 kişi Siyah Transporter'la kaçırılmışlardı ancak kendilerinden aylardır haber alınamıyor. 

Deniz Bahçeci, siyah minibüs içindeki kişilerin kendilerini "Kamu Güvenlik Timi" (KGT) olarak tanıtılan bir ekip olduğunu söylemişti..  

KGT SORU ÖNERGESİ OLDU

CHP'li Sarıhan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Sülayman Soylu'ya yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: 
 
1) Söz konusu Kamu Güvenlik Timi bilginiz dahilinde midir? Ne zaman hangi kuruma bağlı olarak kurulmuştur? Kaç personel barındırmaktadır?
 
2) Söz konusu olayda Bahçeci’yi gözaltına alıp daha sonra KGT olduğu iddia edilen şahıslara teslim eden polisler kimdir? Bu işlemi hangi yetki ile yapmışlardır?
 
3) Kendilerini Kamu Güvenlik Timi olarak tanıtan ve iddia edildiği üzere insanları kaçırıp darp eden bu şahıslar kimdir? 
 
4) Deniz Bahçeci’nin basına yansıyan ifadelerindeki iddialara ilişkin herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Bahçeci herhangi bir sebepten şikâyetçi olmadıysa dahi Savcılık re’sen soruşturma açmış mıdır?
 
5) Bahçeci’yi kaçırıp darp ve tehdit eden bu şahıslarla ilgili herhangi bir hukuki ve idari işlem başlatacak mısınız?
 
6) Bugüne dek zorla kaçırma ile ilgili devlet kurumlarına kaç şikayet yapılmıştır? Bu konuda ne tür işlemler yapılmıştır?
 
7)  Daha önce yine Ankara’da kaçırılıp zorla kaybedildiği iddia edilen, İHD tarafından Ankara’da kaçırıldığı iddia edilen ve kayıp olan kişilerle ilgili Birleşmiş Milletler Zorla veya İrade Dışı Kaybetmeler Çalışma Grubu’na daha önce başvuru yapılan ve tarafımızdan da soru önergesiyle gündeme getirilen vatandaşlarla ilgili bugüne dek ne tür bir araştırma soruşturma yapılmıştır. Sonucu ne olmuştur? Bu konuda kamuoyunu aydınlatmayı düşünüyor musunuz?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ