‘Herkes bir vedayı hak eder’

‘Hayata Dönüş’ operasyonunda dozer darbesiyle kolu kopan sosyolog Veli Saçılık, cezaevinde işkence görerek hayatını kaybettikten 1,5 yıl sonra ‘göreve iade’ edilen Öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun mezarını ziyaret etti.
Saçılık, ‘Herkes bir vedayı hak eder’ diyerek, Gökhan Öğretmene ‘hoşça kal’ dedi.
 
5 Temmuz 2000'de Burdur Cezaevi'ndeki mahkûmlara yönelik 'Hayata Dönüş' operasyonu sırasında dozerin kepçe darbesiyle kolu koparılan, OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile görevinden ihraç edilen sosyolog Veli Saçılık mağdurların yanında yer almaya devam ediyor. Her gün farklı birinin hak mücadelesine destek veren Saçılık, bu sefer de cezaevinde işkence görerek hayatını kaybettikten 1,5 yıl sonra ‘göreve iade’ edilen Öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun Konya’da bulunan mezarını ziyaret etti.
Saçılık, Aktivist-Gazeteci Gökhan Özbek’le birlikte ziyareti gerçekleştirdi. Saçılık ve Özbek, Gökhan öğretmenin mezarına çiçek bıraktı. Mezar başında kısa bir açıklama yapan Veli Saçılık, İnsanca bir hayat düşlendiğinde her şeyin daha farklı olacağını söyledi.  
 

Saçılık’ın yaptığı açıklama şöyle: “Bugün gözaltında hayatını kaybeden Gökhan Açıkkollu hocanın mezarına geldik. Gelme sebebimiz şuydu. Kendisi işe iade edildi ve gözaltında katledildi. Gökhan Özbek’le beraberiz. Cezaevinde kolu kopmuş biri olarak ben bu memlekette çok acılar yaşadım ve belki benim kolum koptuğunda Gökhan hoca bir teröristin kolu kopmuştur deyip geçmiştir ama biz birbirimizin acısına kulak verdiğimizde ve dünyada hiç kimsenin işkence görmemesi gerektiğini söylediğimizde, insanca bir hayat düşlediğimizde her şey daha farklı olacak. İşte o zaman mezar taşlarına değil birbirimize sarılacağız. Önemli olan budur. Herkes bir vedayı hak eder. Biz de Gökhan hocamıza Gökhan Özbek’le birlikte hoşça kal diyoruz.”


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ