Antalya'da kadın tutuklulara işkence

Kadın tutukluları yerlerden sürükleyip saçlarını koparttılar.
Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki kadın tutuklulara işkence yapıldığı iddia edildi. Kadın tutukluların saçlarından sürüklendiği ve saçlarının kökünden koparıldığını belirten aileleri, demokratik kitle örgütleri ve cezaevi savcılığını cezaevindeki işkence iddialarını araştırmaya çağırdı.

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi Kadın Tutukevi'nde tutuklu bulunan siyasi tutuklulara işkence yapıldığı belirtildi. Tutukluların infaz koruma memurları tarafından saçlarından tutulmak suretiyle yerlerde sürüklendiği ve darp edildiği aktarıldı. Tutuklulara dönük işkence tutukluların avukatları ile yaptıkları görüşmede avukatlarına ve haftalık telefon görüşmeleri sırasında ailelerine aktarması ile ortaya çıktı. Söz konusu durumun 20 Aralık Salı günü yaşandığı aktarıldı. 

'SAÇLARINDAN SÜRÜKLENDİ'


Cezaevindeki siyasi kadın tutuklulardan Gülistan Tekmen Nuray ailesine infaz koruma memurlarının işkencesine maruz kaldığını ve işkence sırasında saçlarından tutularak yerlerde sürüklendiğini iletti. Saçlarının büyük bir bölümünün kökünden koptuğunu aktaran Nuray'ın ailesi tarafından kendisine gönderilen kabanın gerekçe edilerek işkenceye maruz kaldığı öğrenildi. Nuray'ın babası Hacı Tekmen Nuray, Pazartesi günü açık görüşte kızının adına bir mont bıraktığını ve cezaevi idaresi tarafından bu montun kızına verildiğini söyledi. Baba Nuray daha sonra infaz koruma memurlarının montun yeşil renkte olmasını bahane ederek, kızına işkence yaptığını söyledi. 

Cezaevi idaresinin kendilerine OHAL'i bahane ederek keyfi uygulamalarda bulunduğunu ve hergün çocuklarının hak ihlaline uğradığını belirten baba Nuray, çocuklarının hayatlarından şüphe duyduklarını ve biran önce işkence hakkında inceleme yapılması için demokratik kitle örgütleri ve cezaevi savcılığının göreve çağırdı.

TUTUKLU KADININ BOYNU MORLUKLAR İÇİNDE

Berivan Yüce'nin babası Ziya Yücel de kızı ile yaptığı telefon görüşmesinde işkenceden haberdar olduklarını belirtti. Kızının boynunda morluklar oluştuğunu aktardığını belirten baba Yücel, Antalya Cezaevi'nin işkence merkezine dönüştüğünü belirtti. Baba Yüce, kızının gardiyanların tutuklu Gülistan Tekmen Nuray'a "Kabanın Deniz Gezmiş'in kabanına benziyor. O kabanı çıkaracaksın" diye dayatmada bulunduğunu aktardığını belirterek, tutukluların dayatmaya karşı çıkması üzerine işkenceye maruz kaldığını söylediğini ifade etti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ