‘Zorba hukukuyla, uydurulmuş yargılamalarla devlet suç işliyor’

HDP Eş Genel Başkanı Temelli: "Bugün devlet yargı marifetiyle suç işliyor. Bu bir adalet mücadelesidir. Adalet herkese lazımdır ve bu mücadeleden yılmayacağız, geri adım atmayacağız."


HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP Parti Meclisi toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Temelli, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tekrardan tutuklanma kararı ile ilgili olarak “Artık düşman hukukunu bile aşmış zorba hukuku ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Sezai Temelli’nin, Yüksekdağ ve Demirtaş’ın dün akşam yeniden tutuklanmasına tepki gösterdiği konuşmasının bazı satır başları şöyle:


‘ADALET VE YARGI SİSTEMİNİN ÇÖKÜŞÜNE TANIKLIK EDİYORUZ’ 

Türkiye’de siyaseti konuşmak demek artık siyasi darbeleri ve komploları konuşmak anlamına geliyor. Dün bir siyasi komplo ile yine karşı karşıya kaldık. Kabul edilebilir bir karar değildir, dün Türkiye yargı sisteminin yine utanılacak bir sayfasına daha tanıklık ettik ve bu sayfa maalesef tarihe eklendi. 4 Kasım’dan bahsettik ama daha öncesine gitmek gerekiyor. 5 Nisan 2015’ten bugüne kadar süren tecrit hukuku ve buna bağlı olarak giderek Türkiye’de adalet sisteminin, yargı sisteminin çöküşüne hep birlikte tanıklık ediyoruz. Türkiye bir tecrit hukukuna mahkum edilmiş durumda. Tüm yapılar adeta çepeçevre kuşatılıyor ve çöküş hızlandırılıyor.

‘UYDURULMUŞ FEZLEKE, İDDİA VE YARGILAMALAR’ 

4 Kasım’da ne olmuştu; 4 Kasım’dan önce 20 Temmuz 2016’da Türkiye bir OHAL düzenine geçti. Bu OHAL düzeni çerçevesinde belediye eşbaşkanlarımız, belediye meclis üyelerimiz görevden alındı ve yerlerine kayyım atandı. Bir kayyım rejimi başladı. Bununla da yetinilmedi 4 Kasım 2016’da başta Eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere 13 milletvekilimiz gözaltına alınarak demokratik siyasete bir darbe vuruldu. Arkadaşlarımız gözaltına alınırken bir suçları yoktu. Hala da yok. Olmadığının kanıtı dosyalarındadır. Bir tane suç delilini bu dosyalarda bulmanız mümkün değildir. Uydurulmuş fezlekeler, uydurulmuş iddialarla yargılamalar sürdürülüyor.

‘VİCDAN SAHİBİ HERKES BU KARARA KARŞI ÇIKMALIDIR’ 

Bu bir adalet mücadelesidir. Adalet herkese lazımdır ve bu mücadeleden yılmayacağız, geri adım atmayacağız ama bugün devlet yargı marifetiyle arkadaşlarımıza ve bizlere karşı suç işliyor. Suç nedir, suç yasa tanımazlıktır. Devlet bizzat kendi yasasını tanımaz hale gelmiştir. Hiçbir hukukçu bunu tarif edemez, anlamlandıramaz. Bunun vicdanen ve ahlaken kabul edilmesi zaten mümkün değil. Bugün bütün Türkiye’ye çağrı yapıyorum. Vicdan sahibi, ahlak sahibi herkes bu karara karşı çıkmalıdır. Buna hep beraber dur demezsek,bu adaletsizlik, bu vicdansızlık bu ahlaksızlık her yeri kaplamaya devam edecektir. Kimse bundan kendisini koruyamaz hale gelecektir.

‘6-8 EKİM’DE BİR SUÇ VARSA BİZZAT DEVLETİNDİR’

6-8 Ekim’de ortaya çıkan tabloyu siyaseten HDP aleyhine kullanan iktidar bundan medet umuyor. 6-8 Ekim’in de eğer o gün orada suç varsa o suçun faili de bizzat devlettir. Orada yitirilen bütün canların hesabını sorduk.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ